Ana SayfaTürkiyeİşte DEVA Partisi'nin güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisi

İşte DEVA Partisi’nin güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisi

“Türkiye muhtıra dönemlerindeki gibi karanlığa sürüklendi” diyen DEVA Partisi Lideri Ali Babacan, güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.

Ali Babacan, DEVA Partisi’nin ‘güçlendirilmiş parlamenter’ sistem çalışmasını açıklıyor.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Yola çıktığımız ilk gün, güçlendirilmiş parlamenter sistemi parti programımızla beraber en önemli hedeflerimizden bir tanesi olarak ilan etmiştik. Bugün uzun süredir üzerinde titizlikle çalıştığımız önerimizi yani ‘demokrasiye geçiş eylem planı’mızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemin ülkemizi içinde bulunduğu çoklu kriz ortamından çıkaracak en önemli araçlardan birisi olduğunu biliyoruz.

2017’de halk oylamasıyla kabul edilip, 2018 seçimleriyle yürürlüğe konulan ve 3 yıl 3 aydır uygulamada olan taraflı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi malesef ülkemizde çok önemli zararlara yol açtı, açıyor. Türkiye tıpkı muhtıra dönemlerinde olduğu gibi gece yarısı alınan kararlarla yönetilen, karanlık bir girdabın içine sürüklenmiş durumda. Aslında adına sistem bile diyemeyeceğimiz sistemsizlik süreci her alanda çok ağır. Bir kişinin iki dudağı arasında sıkışan Türkiye; hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı, uluslararası arenada yalnızlaşan ve gün geçtikçe yoksullaşan bir ülke haline gelmiş durumda.

Gazi Meclisimizin yetkilerininin budandığı, yargı bağımsızlığı neredeyse yok edildiği bir sürecin sonuçlarını yaşıyoruz. Taraflı Cumhurbaşkanlığı Sistemi tarihimize ‘gerileme dönemi’ olarak geçti. Ciddi bir demokratik gerileme dönemi yaşıyoruz.

Şu anda yürütmenin yasama ve yargı organları üzerinde fiilen vesayet kurduğu bir dönemi yaşıyoruz.

Köklü demokrasi tarihimiz gerçekten çok badireler atlattı. Bugün farklı bir demokratik gerileme sürecinin içindeyiz. Önerdiğimiz sistemde bize güç veren, milletimizin her daim demokrasiden yana duran ferasetle hareket etmesidir.

‘TÜRKİYE’Yİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME DAVET EDİYORUZ’

Türkiye’yi güçlendirilmiş parlamenter sisteme davet ediyoruz. Bu davetimiz; özgürlükçü, katılımcı ve çoğulcu demokrasi içindir.

İfade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin önündeki bütün engelleri kaldıracağız

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararların derhal yerine getirilmesini güvence altına alacağız.

Yürütmenin yasama üzerinde kurduğu tahakkümü kıracağız. Meclis’in yasama ve denetleme fonksiyonlarını etkin bir şekilde yerine getirmesini sağlayacağız

Yasamayı güçlendirirken yürütmeyi zayıflatmayacağız. Cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulundan oluşan bir yürütme organı oluşturacağız. Yürütmeye dair icrai yetkilerin bakanlar kurulu tarafından kullanılmasını sağlayacağız.

Partili cumhurbaşkanı uygulamasına son vereceğiz.

Anayasa Mahkemesi’nin etkinliğini artırmak ve bağımsızlığını güçlendirmek amacıyla da gerekli her türlü düzenlemeleri yapacağız. Mahkemeye bireysel başvuru hakkının kapsamını genişleterek temel hak ve özgürlükleri daha güçlü bir şekilde teminat altına alacağız

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri