Ana SayfaTürkiyeİşte Erdoğan'ı bir anda Diyarbakır'a götüren o rapor

İşte Erdoğan’ı bir anda Diyarbakır’a götüren o rapor

Kürtlerle arasında uzun mesafeler olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır çıkarmas geçen haftaya damga vurmuştu. Mehmet Acet'den ilginç bir yazı geldi.

Uzun zamandır Kürtlerle arasında uzun mesafeler olan AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır çıkarmas geçen haftaya damga vurmuştu. Peki ama birden bire bu çıkarma nasıl gerçekleşti? İşte Erdoğan’ın masasına gelen Kürtlerle ilgili o raporun detayları.

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretini, burada yaptığı açıklamaları ve ziyaretin yansımalarını yazdı. Acet, Diyarbakır ziyaretinden önce Erdoğan’a sunulan rapor hakkında bilgi verdi. Acet, raporda seçim çalışmasının son aylara bırakmanın yanlış olacağının ifade edildiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde yaptığı konuşmalarda sık sık ‘seçimden’ söz etmesini erken seçim hazırlığı olarak yorumlayan görüşlerin bulunduğunu yazan Acet, “Doğru, Erdoğan son günlerde, teşkilatları, milletvekillerini, belediye başkanlarını seçimlere motive etmeye dönük mesajlarını artırmış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Acet, “Erken seçim hazırlığından çok, uzun süreli bir seçim kampanyasının ‘başlangıç vuruşu’ olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Anladığım kadarıyla Erdoğan, pandemi şartlarının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle birkaç ay bekledikten sonra bu görüşü dikkate alarak harekete geçmeye karar verdi” dedi.

Erdoğan’ın Diyarbakır programında yaptığı ziyaret ve açılışlardan bahseden Acet, Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmada, AKP’nin kucaklayıcı dilini güçlü bir şekilde tekrarladığını öne sürdü.

Mehmet Acet yazısına şöyle devam etti:

Şöyle bir kulis bilgisi aktarayım: Mart ayında yapılan AK Parti Büyük Kongresi’nin hemen öncesinde Erdoğan’a sunulan bir raporda, “Seçim kampanyasını son aylara bırakmanın yanlış olacağı, kampanyanın bu kongre ile birlikte başlatılması ve uzun süreli bir kampanya yürütülmesi, uzun vadeli umut aşılayan bir söylemle hareket edilmesi ihtiyacına değinen” bir takım görüşlere yer verilmişti. Anladığım kadarıyla Erdoğan, pandemi şartlarının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle birkaç ay bekledikten sonra bu görüşü dikkate alarak harekete geçmeye karar verdi.

Ak Parti, Erdoğan’ın Diyarbakır mesajlarına yansıyan duruşunu biraz daha belirgin hale getirse, 90’lara dönüş olmayacağını, kazanımlardan vazgeçilmeyeceğini sıkça dillendirse, daha fazla seçim kampanyasına ihtiyacı olmaz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri