Ana SayfaDünyaİşte İran'ın yeni cumhurbaşkanı Reisi ve geçmişi

İşte İran’ın yeni cumhurbaşkanı Reisi ve geçmişi

İran'da seçimleri muhafazakar aday İbrahim Reisi kazandı. Rakipleri 17 milyon 800 bin oyla cumhurbaşkanı seçilen Reisi'yi telefonla tebrik etti..

İran’da seçimleri muhafazakar aday İbrahim Reisi kazandı. Rakipleri 17 milyon 800 bin oyla cumhurbaşkanı seçilen Reisi’yi telefonla tebrik etti. İran Cumhurbaşkanı Reisi kimdir?

İran’da 13’üncü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim Reisi, 28 milyon 600 bin oydan 17 milyon 800 binini alarak seçimi kazandı.

Reformist aday eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, muhafazakar adaylar eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Muhsin Rızai ile Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi de yaptıkları açıklamalarla Reisi’yi tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, halkın seçtiği cumhurbaşkanının belli olduğunu belirterek 45 gün sonra görevi kendisine devredeceğini dile getirdi.

Reisi, 1988’de 30 bin mahkumun idam emrini verdiği için “Katliam Ayetullahı” olarak anılıyordu. Reisi, insan hakları ihlalleri iddiaları nedeniyle ABD’nin yaptırım listesinde bulunuyor.

İran’da şu ana kadar oyların yüzde 90’u sayılırken, Reisi’nin rakiplerine karşı çok ciddi bir üstünlüğü olduğu belirtildi. Bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, 28 milyondan fazla oy kullanıldığını ve Reisi’nin şu ana kadar 17.8 milyon oy aldığını ifade etti.

 Pusuladaki diğer adaylar Reisi’yi arayarak tebrik etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri