Ana SayfaTürkiyeİşte Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu ve Akşener'in birleştikleri 3 konu

İşte Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu ve Akşener’in birleştikleri 3 konu

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, başkanlık sisteminin kaldırılması konusunda muhalefetle mutabakata vardıklarını söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yüzde 50+1 seçim sistemi, ittifak gündemi ve ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le ortak noktalarını ise “Kemal Bey’le ve Meral Hanım’la 4 sözcükte birleşiyoruz: İfade, düşünce, inanç özgürlüğü” şeklinde özetledi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Balbay‘la, partisinin Genel Merkezi’nde görüşen Karamollaoğlu, seçim sonuçlarının nasıl sonuçlanacağına ilişkin “Benim kestirme konuşmamı bazıları yadırgayabilir ama ortada devlet bırakmadılar, tarım perişan, asgari ücrette açlık sınırı konuşuluyor. Bu durumda seçmen bir karar verecek. Halk bir arayış içinde, arayan Mevla’sını da bulur…” diye yanıtladı.

‘BÖYLE DENETİMSİZ SİSTEM OLMAZ’

Karamollaoğlu, seçimler için yüzde 50+1 sisteminin getirilmesine başından beri karşı olduklarını belirterek, “Başında söyledik: yüzde 50+1 yanlış, sistem yanlış. İşin başında bize Mehmet Uçum’u gönderdi. Dört saat allayıp pulladı, kafamıza yatmadığını söyledik. Sonra Şentop’u gönderdi. Ona da anlattık. Böyle denetimsiz sistem olmaz” ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİDEKİ ÇIĞRINDAN ÇIKMIŞLIĞI NASLA AÇIKLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Karamollaoğlu’nun ekonomik duruma ilişkin görüşleri ise şu şekilde:

“Ekonomideki çığırından çıkmışlığı nasla açıklamak mümkün değil. Bunun adı akıldışılık, iş bilmezlik. Bütün kurumları sat, devleti sat, sonra böyle açıklamalara gir, olmaz.

İki ayak var: Üretim ve asgari ücret. Bugünkü koşullarda asgari ücretin 12 bin lira olması gerekir. Her yıl asgari ücrete gerçek enflasyonun yüzde 10 üstünde zam yapılırsa 5-6 yılda, açlık sınırından yoksulluk sınırına gelinir.

Tutturmuş faiz haram. Yüzde 20’si haram da 15’i değil mi?

Tayyip Bey’in öyle geniş ufku da yoktur. Durumunu, koltuğunu korusun hepsi o kadar. Yolun başında Amerika’ya, İsrail’e sözler vermiş, düşe kalka onları tutmaya çalışıyor.

‘ÖNCELİK BU UCUBE SİSTEMDEN ÇIKMAK’

Muhalefetteki 6 partinin TBMM çatısı altındaki görüşmelerini değerlendiren Karamollaoğlu, “Anlaşılan noktalar öne çıkmalı, anlaşılamayanları yola bırakmalı. Öncelik bu ucube sistemden çıkmaktır” dedi.
“Kılıçdaroğlu bir babayiğit” diyen Karamollaoğlu gerekçesini ise “Partisini herkesle diyalog kurabilecek noktaya getirdi” şeklinde açıkladı.

Mustafa Balbay’ın “Kılıçdaroğlu babayiğitse siz de babayiğitsiniz. Sizin de tabanınıza CHP’yle diyaloğu anlatmanız gerekiyor. Nedir durum” sorusunu yönelttiği Karamollaoğlu şu şekilde yanıt verdi:

Tabanımıza diyoruz ki biz size başka CHP’ye başka konuşmuyoruz. Hepsi dört sözcük: ifade, düşünce, inanç özgürlüğü. Kemal Bey’le, Meral Hanım’la bunda birleşiyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri