Ana SayfaTürkiyeİTÜ'de bedava çay dağıtan öğrenciler huzuru bozmaktan okuldan uzaklaştırıldı

İTÜ'de bedava çay dağıtan öğrenciler huzuru bozmaktan okuldan uzaklaştırıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan zamlara öğrenciler ücretsiz çay ve kahve dağıtarak çözüm bulma yoluna gitti. Okul yönetimiyle öğrencileri huzuru bozma gerekçesiyle bir yarı yıl okuldan uzaklaştırdı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri 18 Aralık 2019 tarihinde okuldaki özel işletmelerin kantin fiyatlarının çok yüksek olmasına karşı boykot kararı almıştı. Öğrenciler kampüste öğrenci kantini kurarken, boykot kapsamında merkezi derslikte çay, kahve vb. ürünleri ücretsiz dağıtmıştı. 

Okullarında sürdürdükleri boykota, İTÜ yönetiminin ve ÖGB’nin tüm baskılarına rağmen devam eden öğrencilere soruşturma açılmasının ardından, İTÜ Rektörlüğü’nün kararına göre 7 öğrenciye ‘bir yarıyıl için uzaklaştırma’ cezası verildi.

Okul yönetimi ceza verdi

İTÜ Rektörlüğü tarafından hazırlanan görevlendirme yazısında, uzaklaştırma cezası alan öğrencilere “Öğrenme ve öğretme hürriyetinin engelleyici veya ‘yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozucu eylemlerde bulunmak’ ve ‘izin almadan toplantılar düzenlemek’ eylemlerini işlediğiniz tespit edilmiştir” denildi.

Okulda çay dağıtmak suç oldu

İleri Haber’in aktardığı bilgilere göre uzaklaştırma cezası alan İTÜ öğrencisi ‘suçunun’ sadece okulda çay dağıtmak olduğunu belirterek “Hiçbir hukuki dayanağı olmadan alınan bu karar kabul edilemez. Kantin fiyatlarına karşı aldığımız boykot kararının ardından gerek rektörlük gerekse güvenlik tarafından her türlü baskıya maruz kaldık. Kendi okulumuzda darp edilen arkadaşlarımız dahi oldu. İTÜ yönetiminin aldığı bu kararı kabul etmiyoruz, gerekli yerlere başvuracağız” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri