Ana SayfaTürkiyeİYİ Parti'den flaş Ekrem İmamoğlu açıklaması

İYİ Parti’den flaş Ekrem İmamoğlu açıklaması

Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adaylığında Ekrem İmamoğlu’na destek verebileceklerine dair sözlerinin ardından İYİ Parti’den flaş açıklamalar geldi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, Genel Başkan Meral Akşener’in Karar TV yayınında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la ilgili olarak yaptığı “Sayın Kılıçdaroğlu iki arkadaştan birini aday gösterdiği hâlde biz hayır demeyiz” açıklaması için “Kendileri, kendi adayları, kendi tercihlerini bize söyleyecekler biz de o mevzuda parti olarak kurumsal kimliğimizle yapmamız gerekeni yapacağız” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, TBMM’de; partisinin grup toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ağıralioğlu, Irak ve Suriye tezkeresi için Genel Kurul’daki oylamaya partisinin evet oyu vermesine rağmen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz’ın hayır oyu vermesi hakkında, “Grup kararı almamıştık, Durmuş Bey hükümete kızgındı. Grup kararı almadığımız için kendi şahsi tercihi öyle. Hususi olarak AK Parti’ye kızgınlığı, beceriksizliklerine ümitsizliği vardır. Siyasi olarak pahalıya mal olduklarını düşündüğü için bazen tercihin öyle ifade edebiliyor” dedi.

Ağıralioğlu, “İYİ Parti’nin hassasiyeti hep şu, biz sınırımızın altında bir PKK devletinin oluşmasına müsaade edemeyiz. Bir oldu bittiye getirilecek, başımıza bela edilecek bir PKK devletine razı olamayız. Askerlerimizi lojistik imkanlarıyla orada sahipsiz bırakamayız. Dolayısıyla tezkereye evet verdik” diye konuştu.

Ağıralioğlu, tezkerenin süresinin iki yıl olması ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Dün konuşurken dedik ki, yani gelecek olan Meclis’in iradesine biraz hürmetsizliktir bu. Nihayetinde ‘seçimlerden sonra bizim irademizi de töhmet altına alır falan diyenler’ oldu ama nihayetinde Meclis’tir. Meclis burada görev değişikliği olursa, önümüzdeki seçim olacağına inanıyoruz, millet menfaati neyi gerektiriyorsa onu yaparız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 10 büyükelçinin açıklamaları ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak “Ben taarruzdayım. Benim kitabımda geri adım atmak yok” açıklamasının anımsatıldığı Ağıralioğlu, şöyle konuştu:

“Yapılan açıklama hadsizliktir. Hükümet her böyle ağdalı konuştuğunda, egemenlik vurgusu yaptığında, dünyaya efelendiğinde peşinden çok ağır bedeller ödediğimiz için hükümetin bu anlamdaki sicil bozukluğu tereddütte düşürüyor bizi. Yoksa biz ne elçilerin parmak sallayabileceği bir ülkeyiz ne böyle bir şeyi meşru görebiliriz. AİHM’in kararlarını uygulamamak hususunda kararlıysanız çıkarsınız, daha önce girmeyi iftihar sebebi saydığınız, daha önce uluslararası hukuk kurallarını Anayasa’nıza alarak vizyonunuzu ortaya koyduğunuz bu işle ilgili bugün uymamanızı övünme sebebi yapıyorsanız buradaki tutarsızlık size aittir.”

 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri