Ana SayfaTürkiyeİzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 'Charlie Hebdo' iddialarına yanıt

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Charlie Hebdo’ iddialarına yanıt

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası İzmir Mizah Festivali kapsamında Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatüristin davet edilmediğini açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamayla “Uluslararası İzmir Mizah Festivali” kapsamında düzenlenen “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” etkinliğiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, bu yıl ilk defa uluslararası boyutta düzenlenen ve pandemi koşulları sebebiyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Söz konusu festivale Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatüristin davet edilmediği ifade edilirken, etkinlikteki konuşmacılar arasında yer alan karikatüristler Kichka ve Plantu’nun önceki yıllarda Türkiye’de ağırlandığı hatırlatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan ‘Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah’ başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır. Festival moderatörü ve festival yönetmeninin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir.”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de tepkilere neden olan “Uluslararası İzmir Mizah Festivali” kapsamındaki “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” etkinliğinin iptal edildiğini bildirmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri