Ana SayfaTürkiyeİzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Türk ve İslam karşıtı karikatüristleri festivale davet ettiği iddialarına...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türk ve İslam karşıtı karikatüristleri festivale davet ettiği iddialarına Sema Silkin’den yorum

Gelecek Partisi'nin Kültür ve Sanat Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin, İzmir'de Uluslararası İzmir Mizah Festivali'ne Türk ve İslam karşıtı karikatüristlerin davet edildiği iddialarını yorumladı

16-25 Aralık tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen Uluslararası İzmir Mizah Festivali’ne Türk ve İslam karşıtı karikatüristlerin davet edildiği iddialarına ilişkin Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin, kişisel Twitter hesabı üzerinden değerlendirdi.

İddiaya göre söz konusu festivale Fransa’da bir derginin başkarikatüristliğini yapan bir sanatçı davet edilmiş ardından oluşan tepkiler üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer bir açıklama yapmıştı.

Eğer böyle bir hadsizlik olursa gereğini yaparız

Konuya ilişkin yerel basına açıklama yapan Başkan Soyer, şunları söyledi:

“Bu festivalin misafirlerini biz davet etmiyoruz. Heyet davet ediyor. Hep yurtiçinde yapılıyordu. Elbette sosyal medyada haberler çıktıktan sonra ben de araştırdım. Geçmişte Kürşad Tüzmen, Bakanlığı döneminde eleştirilen karikatüristi davet etmiş. Büyük ihtimal hediye edilen karikatür evinin duvarında asılı duruyordur. Bilin diye söylüyorum. Yine aynı şekilde Bülent Arınç Bey davet etmiş. Tekrar bakacağım. Biz davet ettiğimiz konuğun hangi değerlere nasıl saldırdığını bilemeyiz ki. Bu kişi Fransa’daki bir gazetenin baş karikatüristi. Kendisinin ifadelerini okudum. Neyle suçlandığını biliyor. Ama kendisi ne ifade ettiğini açıklamış. Eğer böyle bir hadsizlik olursa gereğini yaparız. Ayrıca misafirlerin masrafları milletin kasasından ödenmiyor. Ücret ödenmeden geliyorlar.”

Sema Silkin: Muhalefetin de takipçisiyiz!

İddialar üzerine açıklama yapan Soyer’in sözlerine ilişkin kişisel sosyal medya hesabından bir değerlendirme yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin ise şunları söyledi:

“Sayın Başkanın gereğini yaparız sözünün takipçisiyiz. Ülkesine, toplumun inançlarına saygı duymayan, sanatını nefret söylemi üzerine kuran sanatçılara desteği kabul edilemez. Normalleşme sadece iktidarın değil muhalefetin de sorumluluğu. Sanatın ayrıştırıcı değil birleştirici gücünü kullanın”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri