Ana SayfaTürkiyeİzmir depreminde arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı

İzmir depreminde arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı

İzmir depremimde hayatını kaybedenlerin sayısı açıklandı! Arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. İşte İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin ve yaralananların sayısı.

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı açıklandı! Arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. İşte İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin ve yaralananların son, güncel sayısı.

Cuma günü öğle saatlerinde yaşanan 6,9 büyüklüğündeki İzmir depreminde günlerdir devam eden arama kurtarma çalışmaları sona erdi. İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 114’e yükseldi.

Rıza Bey Apartmanı’ndaki arama kurtarma faaliyetleri de sonlandırıldı. Böylelikle toplamda 17 apartmanın enkazısnda sürdürülen kurtarma çalışmaları noktalanmış oldu.

AFAD: İzmir’de hayatını kaybedenlerin sayısı

Kısa adı AFAD olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “30.10.2020 Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 45 artçı olmak üzere, toplam 1.713 artçı sarsıntı yaşanmıştır.SAKOM’dan alınan bilgilere göre 114 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 1.035 vatandaşımızdan 898’i taburcu edilmiş olup 137 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir.” denildi.

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’ndaki çalışmanın da bitmesiyle birlikte, depremde yıkılan tüm binalardaki arama kurtarma faaliyetleri sona erdi. Rıza Bey Apartmanı’ndaki arama kurtarma çalışmalarının sona ermesi ile birlikte 17 binanın tümünde faaliyetler bitmiş oldu.

Bakan Kurum ölenlerin sayısını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “113 saat çalışma yapıldı. Enkaz kaldırma çalışmalarına başladık. Sadece bir alanda enkazımız kaldı. Enkaz altında herhangi bir canlı emaresi yok ama yine de hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm arama kurtarma ekiplerimize, gönüllü çalışanlara teşekkür ederiz. Ne yazık ki enkaz altında kalan 114 vatandaşımızı kaybettik. 1035 vatandaşımız yaralı durumda. 137 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. 4’ü ağır 12 yoğun bakım hastamız var” açıklamasını yaptı.

Yeni binalar 5 katı geçmeyecek

Kurum açıklamasında, “Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracağız. Denetimlerimizi sıklaştıracağız. İzmir’de yeni yapacağımız binalar zemin + 5 katı geçmeyecek. Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayın. Biz herhangi bir ilimizde enkaz altında vatandaşımızı aramak istemiyoruz. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemli. Kentsel dönüşümde gelecek ve siyasi kaygı olmadan yürütmek durumundayız. ” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri