Ana SayfaTürkiyeİzmir'de çıplak sema skandalı

İzmir’de çıplak sema skandalı

Mevlevi kültürünün 700 yıla dayanan sema geleneği İzmir’de çok ilginç şekilde yorumlandı. Sahneye yarı çıplak çıkan dansçıların gösterisi tepkiyle karşılandı.

İzmir’de 10 Eylül Cuma günü, Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi için sahne alan ‘yarı çıplak’ semazen gündem oldu. İzmir Belediyesi, AK Parti İzmir İl Başkan Kerem Ali Sürekli’nin eleştirileri üzerine ‘Sanatçının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sahnelediği bir gösteride de yer aldığını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’ gala gecesinde ‘yarı çıplak semazen gösterisi’ düzenlediği haberleri üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaparak tepki gösteren AK Parti İzmir İl Başkan Kerem Ali Sürekli, “Büyükşehir, 700 yıllık Mevlevi kültürünü kurban etmiştir. Adına ‘yeni kültür arayışı’ diyerek ortak değerlerimizi ve tarihimizi yerle yeksan eden bu yaklaşımları ile Mevlana’yı aslında hiç anlamadıkları, özümüze ne denli uzak düştükleri ortadadır” dedi.

“SEMA DEĞİL ÇAĞDAŞ SANAT”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, “Gala gecesinde sahne alan uluslararası üne sahip dans sanatçısı Ziya Azazi’nin gösterisi, bir sema ayini değildir. Azazi, Türkiye’yi 50’den fazla ülkede temsil etmiş bir modern dans sanatçısı ve koreograftır. Gösterisini, sema olarak değil çağdaş bir dans gösterisi olarak sunduğunun özellikle altını çizmektedir” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 Eylül Cuma günü, Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi için basına kapalı gala yemeği düzenledi. UCLG gala yemeği gecesinde sahne alan ‘yarı çıplak semazen’in ney ve oyun havası eşliğinde dans ettiği yönünde haberler basında yer aldı. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, sosyal medya hesabından bu konuyla ilgili olarak açıklamada bulunarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni hedef aldı. Tepkisini dile getiren Sürekli, şu açıklamayı yaptı:

“CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi; kutlama, anma ve tanıtımlarda işi zıvanadan çıkarmayı marifet saymaktadır! 9 Eylül zafer yürüyüşü kortejinin önünde palyaçoları, hokkabazları yürüten zihniyetleri, şimdi de 700 yıllık Mevlevi kültürünü kurban etmiştir. Adına ‘yeni kültür arayışı’ diyerek ortak değerlerimizi ve tarihimizi yerle yeksan eden bu yaklaşımları ile Mevlana’yı aslında hiç anlamadıkları, özümüze ne denli uzak düştükleri ortadadır. Öyle ki; İzmir’de sığındıkları hoşgörü zemini de bu marjinalliği kaldırmayacaktır.”

BÜYÜKŞEHİR: SEMA AYİNİ DEĞİL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İzmir’in 4’ncüsüne ev sahipliği yaptığı ve 65 ülkeden kültür üreticilerinin katıldığı Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi (UCLG), kentimize ve ülkemize önemli kazanımlar sağlamış, uluslararası alanda da son derece olumlu etkiler yaratmıştır. 3 gün süren etkinliğin gala gecesinde ise ülkemizin kültür zenginliğini geleneksel ve çağdaş motiflerle harmanlayan bir müzik ve dans gösterisi sahnelenmiştir.

Sadece İzmir değil tüm ülke adına eşsiz bir tanıtım olanağı sunan UCLG Kültür Zirvesi hakkında tek satır yayın yapmayan bazı grupların, gala gecesindeki yaklaşık 3 saat süren sanatsal gösterilerin küçük bir bölümü üzerinden çağdışı bir anlayışla, bağnazca yorumlar üretmelerini elbette şaşırtıcı bulmuyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,698TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri