Ana SayfaTeknolojiJeff Bezos afetsiz bir 'yeni dünya' yaratmak istiyor

Jeff Bezos afetsiz bir ‘yeni dünya’ yaratmak istiyor

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, gelecekteki yaşam dünyasının o kadar uzakta olmadığı veya daha iyi olabileceği vizyonunu anlatıyor.

Uzay şirketi Blue Origin ve Amazon’un sahibi olan Bezos, gerçekten de alanı fethetmeyi ve orada insan yerleşimleri inşa etmeyi hayal ediyor. Şekli yuvarlak olmasa da bir tür yeni dünya.

Yörüngedeki yapı hakkında birçok insanı çeşitli avantajlarla barındırabileceğini açıkladı.

Ayrıca bu yerleşim yerlerinin nasıl şekilleneceğini, Dünyaya benzer şehirlerini, şelalelerini, dağlarını ve diğer manzaralarını gösterip anlatıyor. Yeni Dünya’nın şekli, 1975’te profesör Gerard O’Neill’in öne sürdüğü NASA’nın araştırmasına uygun durumda.

Bezos yaptığı açıklamada; dünyanın santrifüj kuvveti ile yapay yerçekimi yaratmak için döndürülerek birleştirileceğini, bunun çok büyük bir yapı olacağını söyledi. Ayrıca bunun farklı bir uzay kolonisi olacağını; yüksek hızlı ulaşım, tarım alanları, kentsel alanların da yer edineceğini aktardı. Bezos tıpkı Dünya’daki gibi bir yerçekiminin olması gerekmediğini, bu sayede uçulabileceğini de açıkladı. Bunun da kısmen milli parklar için olacağını bildirdi.

Bezos Yeni Dünya ikliminin Hawaii’de olduğu gibi ideal olacağını, yıl boyunca yağmurun yağmayacağını, deprem gibi fırtınalar veya felaketler olmayacağını duyurdu.

Bezos’un bugünkü tutkusu tıpkı bilim kurgu veya bir rüya gibi. Maliyet çok pahalı olduğunu, teknolojinin berbat olduğunu bilmesine rağmen bunun gelecekte olacağına inanıyor.

Bezos yakın bir gelecekte, belki 2024 civarında insanların Ay’a tekrar inmesini öngörüyor. Bundan sonra teknolojik gelişmeler diğer ilginç şeylere yol açabileceğini açıkladı. Bezos ayrıca çıkarma gemisinin tasarım konseptini de tanıtmıştır. Bezosu Ay’a geri dönme zamanının geldiğini ve bu kez Ay’da kalma zamanının olacağını söyledi.

Bezos ayrıca Ay’ın alanının girişimciler için birçok iş fırsatı yaratacağına değindi.

Bezos uzaya açılan her türlü hırsın bazı gözlemciler tarafından şüpheci tepkilere maruz bıraktığını aktardı. 

Bezos, gerçekten Dünya’nın en iyi gezegen olduğunu söyledi. Ancak ona göre, eğer nüfus ve enerji tüketimi hızla artmaya devam ederse, bir noktada kötü şeyler olabilir.

Yaptığı açıklamada dünyadaki enerjimizin tükeneceğini, yeni evrene geçersek tüm pratik amaçlar için, sınırsız kaynaklara sahip olacağımızı söyledi.

Haber: Devrim Aktürk

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz