Ana SayfaDünyaBir balkon konuşması da Joe Biden'dan geldi

Bir balkon konuşması da Joe Biden’dan geldi

Joe Biden ABD Başkanı oldu mu? Geride başladığı seçimde önce farkı kapatan ardından öne geçmeyi başaran demokrat aday Joe Biden halka seslendi.

Geride başladığı seçimde önce farkı kapatan ardından öne geçmeyi başaran demokrat aday Joe Biden halka seslendi. Trump’ı Beyaz Saray’a taşıyan ‘salıncak eyaletler’de bu kez Biden farkı açtı. Joe Biden “270 Seçmenler Kurulu oyuna ulaşacak kadar eyalet kazanacağımız açıkça görülüyor” dedi.

Donald Trump ve Joe Biden’ın Beyaz Saray’ı kazanmak için verdiği büyük yarışta son oylar kullanıldı. Alaska, Arizona, Georgia, Kuzey Carolina, Nevada ve Pensilvanya’dan gelecek sonuçlar bekleniyor.

Yarış anketlerin gösterdiğinden çok daha yakın geçse de, Biden; Michigan ve Wisconsin gibi iki kritik eyaletleri kazanarak rakibiyle arasındaki farkı açmaya başladı. Biden, CNN projeksiyonlarına göre 253 Seçmenler Kurulu oyuna ulaştı ve 17 delege daha kazanması durumunda ABD’nin 46. Başkanı olacak.

Trump’ın Ohio ve Florida’yı tekrar kazanması seçimi ilk gecesinde tahmin edilmesi zor bir hale getirse de, 2016’da kazandığı Michigan ve Wisconsin’i  kaybetmesi tekrar seçilme umutlarını zora soktu. Biden, 2016 seçimlerinin Demokrat adayı Hillary Clinton’ın kazandığı bütün eyaletleri korumayı başardı.

2016’da Trump’ı ‘salıncak eyaletler’de elde ettiği zaferler Oval Ofis’e taşımıştı.

Oyların sayılmaya başladığı ilk saatlerde bir açıklama yaparak zafer ilan eden Donald Trump, kritik eyaletlerden seçim tahminleri gelmeye başladıktan sonra açıklamalarını “seçimde hile yapıldığı” yönünde değiştirdi. Trump kampanyası, Wisconsin’de oyların yeniden sayılması; Pennsylvania’da ise oy sayımının durdurulması yönünde dava açtı.

Biden zaferin sinyallerini verdi

Biden, bazı salıncak eyaletlerde farkı açmasının ardından Delaware’de podyuma çıkarak “270 Seçmenler Kurulu oyuna ulaşacak kadar eyalet kazanacağımız açıkça görülüyor” dedi.

Başkanlık seçimi ile beraber 438 sandalyeli Temsilciler Meclisinin tamamı ve 100 sandalyeli ABD Senatosunun 35 sandalyesi için de seçim yapıldı. Halen Temsilciler Meclisinde çoğunlukta olan Demokratlar, bu çoğunluklarını korudu. Senato’da ise halen sayımı devam eden beş seçime rağmen, Demokratların çoğunluk olma hayali oldukça azaldı. Joe Biden seçilse bile Cumhuriyetçi bir Senato ile çalışmak zorunda kalacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri