Ana SayfaDünyaVe ilk temas gerçekleşti

Ve ilk temas gerçekleşti

Joe Biden, Trump ile girdiği başkanlık yarışını kazanıp başkan seçildikten sonra araması beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aramadı. Ancak bugün flaş bir gelişme yaşandıy.

Joe Biden, Trump ile girdiği yarışı kazanıp başkan seçildikten sonra araması beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aramadı. Neden aramadı, ne zaman arayacak soruları günlerce Türk medyasında tartışıldı. Bugün ilk temas şeklinde yorumlanan bir gelişme yaşandı. ABD 1 numarasından Erdoğan’a davet geldi.

ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı İklim Zirvesi’ne davet etti. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Başkan Biden, 22-23 Nisan’da ev sahipliği yapacağı ve çevrim içi düzenlenecek Liderler İklim Zirvesine 40 dünya liderini davet etti” ifadesine yer verildi.  

Söz konusu zirvenin kamuya açık şekilde canlı yayınlanacağına işaret edilen açıklamada, Biden’ın göreve geldiği ilk gün, Donald Trump’ın ayrıldığı Paris İklim Anlaşmasına geri döndüğü anımsatıldı.

Açıklamada neler var?

Açıklamada, liderler zirvesinde, iklim değişikliği ile daha güçlü bir mücadelenin aciliyetinin ve ekonomik yararlarının altının çizileceği aktarılırken, “Glasgow’da, kasım ayında toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesi, bu zirve önemli bir kilometre taşı olacaktır” değerlendirmesine yer verildi.  

Biden’ın davet ettiği 40 dünya lideri listesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Devlet Bakanı Şi Cinping, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson gibi isimler yer aldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri