Ana SayfaTürkiyeJoe Biden ile Erdoğan Demokrasi Zirvesi'nde buluşuyor

Joe Biden ile Erdoğan Demokrasi Zirvesi’nde buluşuyor

ABD 1 numarası Joe Biden, başkanlığının ilk yılında yapmayı planladığı toplantıyı Covid-19 nedeniyle sanal ortama taşıdı. 100’e yakın ülkenin liderleriyle internet üzerinden bir araya gelmeyi planlayan Biden’ın zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı davet edeceği öğrenildi.

Foreign Policy’nin öğrendiğine göre ABD Başkanı Joe Biden’ın sanal Demokrasi Zirvesi için davetler bu hafta gönderilecek . Polonya, Meksika ve Filipinler, Biden’ın görevdeki ilk yılında düzenlemeyi taahhüt ettiği zirveye davet etmeyi planladığı ülkeler arasında yer alıyor.
Polonya, Macaristan ve Türkiye gibi ABD’nin NATO içindeki bazı müttefikleri de Demokrasi Zirvesi’ne davet edilecek.

Erdoğan ve Biden Demokrasi Zirvesi’nde buluşuyor

İsminin açıklanmaması koşuluyla Biden yönetiminin üst düzey bir yetkilisi, “Demokrasi Zirvesi aracılığıyla yapmaya çalıştığımız şey, dünya çapında demokratik yenilenmeyi harekete geçirmektir” dedi. Yetkili, “Bu nedenle, gerçekten kapsayıcı, büyük bir birliktelik arıyoruz” dedi.

Sanal toplantı 9-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. İnternet üzerinden gerçekleştirilecek zirveye 100’den fazla liderin davet edilmesi bekleniyor. Yetkili isim, yönetim olarak listede coğrafi ve ekonomik olarak çeşitli ülkelerin yer aldığını ve . mümkün olduğu kadar çok ulusu demokratik alanda tutmaya çalıştıklarını belirtti. Güney Kore, Japonya, Kenya, Gana, Zambiya, Endonezya ve Uruguay da davet edilecekler arasında. Yönetim tam listeyi paylaşmayı reddetti.

Filipin daveti, gazeteci Maria Ressa’nın “kendi ülkesi Filipinler’de gücün kötüye kullanılmasını, şiddet kullanımını ve artan otoriterliği ortaya çıkarmak için ifade özgürlüğünü” kullandığı için ortaklaşa Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesinden haftalar sonra geldi . Filipin Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkenin yargısını hedef aldı ve Çin’in bölgedeki agresif genişlemesine uyum sağlıyor.

Yönetim yetkilisi, “Kimin demokratik kimin demokrasiye aykırı olduğunu tanımlamaya çalışmıyoruz. ABD olarak biz de bu zirveye tevazu ile yaklaşıyoruz. Zorluklarımız olduğunu anlıyoruz ve kendi zorluklarımızı çözmeye çalışıyoruz.” dedi.

Beyaz Saray daha önce zirvenin üç ana temaya odaklanacağını söylemişti: Otoriterliğe karşı savunma, yolsuzlukla mücadele ve insan haklarına saygının teşvik edilmesi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri