Ana SayfaTürkiyeKabirden önceki son durak: Gassal mesleğinin bilinmeyenleri

Kabirden önceki son durak: Gassal mesleğinin bilinmeyenleri

Toplumda belki de birçok insanın yapmaya cesaret edemeyeceği bir mesleği icra eden gassallar, her gün onlarca ölüyü yıkayıp, temizleyip, kefenledikten sonra ebediyete uğurluyorlar. Hepimizin sonunun böyle olacağını söyleyen, Erzurum’da görevli din görevlisi Gassal Sadettin Masat, gassal mesleği hakkında bilgiler veriyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde Mezarlık Şefi olarak görev yapan Gassal Sadettin Masat, gassal mesleğini anlattı. Cenazenin son yolculuğunda temiz ve abdestli bir şekilde uğurlanması için uğraştıklarını belirten Sadettin Masat, “Cenabı Hak cümlemizin sonunu böyle yıkanıp, kefenlenerek, imanlı bir şekilde ahirete göçmemizi nasip eylesin inşallah.” dedi.

Cenaze yıkanırken belden yukarısı ve belden aşağısı için ayrı ayrı süngerler kullandıklarını söyleyen Masat, “Belden yukarı kullandığımız süngeri kesinlikle belden aşağı kullanıyoruz.” ifadesini kullandı. Öncelikle abdest alarak başladıklarını belirten Gassal Masat, cenaze yıkama işlemini şöyle anlattı:

Sırf tarafını sağdan üç kere yıkıyoruz

“Cenazenin sağ tarafından, belden yukarısını güzel ve köpüklü bir şekilde yıkıyoruz. Sağ tarafını yıkadıktan sonra, sol tarafını da aynı şekilde üç kere yıkıyoruz. Daha sonra belden aşağısı için kullanacağımız süngerle belden aşağısını üçer kez sağlı sollu olarak yıkamaya devam ediyoruz. Yıkama bittikten sonra cenazemizi, cenaze yakınlarının yardımıyla sol tarafına doğru yatırıyoruz. Bu sefer sırt tarafını sağdan üç kere yıkıyoruz. Yine aynı şekilde belden aşağısını ayrı süngerle, belden yukarısını ayrı süngerle üçer kez yıkıyoruz. Sonra sol tarafa geçerek sağ kol üzerine cenazeyi çevirerek üçer kez sol tarafını, yine aynı şekilde süngerlerimizi ayrı ayrı kullanarak yıkama yapıyoruz. Yıkama bittikten sonra durulama işlemini yapıyoruz. Durulama işlemi de bittikten sonra cenazemizi hafif oturur vaziyete getiriyoruz. Herhangi bir bedeni pislik kalmışsa onu gideriyoruz. Zaten gelmediği müddetçe tekrar abdest aldırmaya gerek kalmıyor. Ola ki bedenden bir pislik geldiği zaman ona tekrar normal abdest aldırarak işlemi tamamlıyoruz.”

Günün her saati Kuran okunuyor

Mezarlıkta yedi yirmi dört kuran okunarak hatimler indirildiğini söyleyen Gassal Sadettin Masat, “Amacımız iyi bir şekilde görevimizi yapıp cenazeleri güzel bir şekilde İslami esaslara uygun olarak defnetmek.” dedi. Hepimizin sonunun böyle olacağını vurgulayan Masat, son olarak, “Bu işimizi, görevimizi gurur duyarak ve severek yapıyoruz. Milletin çoğunluğu bu işten çekinebilir ama İslami olarak bu bir farzdır, görevdir.” sözlerini söyledi.

Haber ve fotoğraf: Murat Yaşar

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz