Ana SayfaTürkiyeKADEM'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

KADEM’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Dün gece yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldığı duyurulmuştu. Kararın ardından siyasi partiler ve sivil toplumdan ardı ardına tepkiler gelmeye devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da yönetiminde bulunduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının ardından bir açıklama yaptı.

Dernek, kurumsal Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’ni önemli bir girişim olarak nitelerken “İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dernekten yapılan açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bu konudaki tercihimiz, Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönündeydi. Nitekim şimdiye kadar hükümetin kadın hakları konusunda tüm ön açıcı ve destek politikalarıyla önemli kazanımlara imza atıldı. KADEM olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da “Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet” sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımlarımızın ısrarlı takipçisi olacağız. Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri