Ana SayfaTürkiyeKafatası ölçen, ezanı Türkçeleştiren Reşit Galip'e DEVA Partili isimden övgüler

Kafatası ölçen, ezanı Türkçeleştiren Reşit Galip’e DEVA Partili isimden övgüler

DEVA Partisi Genel Merkez Uyuşmazlık Komisyonu Üyesi Furkan Arık, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla parti içinde tartışmalara neden oldu

DEVA Partisi Genel Merkez Uyuşmazlık Komisyonu Üyesi Furkan Arık, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla son günlerde ‘Andımız’ üzerinden yaşanan tartışmalara değindi.

DEVA Partili birçok isim, Danıştay’ın ‘Andımız’ kararı sonrası Bahçeli’nin sarf ettiği sözlere karşı cephe alırken karşıt bir görüş DEVA Partisi Uyuşmazlık Komisyon Üyesi Furkan Arık’tan geldi.

Arık, yaptığı paylaşımla DEVA Partisi cephesinden yapılan açıklamaları kişisel olarak nitelerken “Dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz” ifadelerini kullandı.

Arık, paylaşımında “Eski Devlet Bakanımız Reşit Galip’e ve andımız üzerinden, Cumhuriyetin kurucu değerlerine saldırmak basiretsizliktir” dedi. Böylelikle DEVA Partisi içinde yer alan birçok isme karşı da ağır bir ithamda bulunmuş oldu.

Arık’ın bu çıkışının ardından DEVA Partili isimlerden nasıl bir tepki geleceği merak konusu.

Andımızın yazarı Reşit Galip kimdir?

Andımızın yazarı Dr. Reşid Galip, namı diğer kafatası ölçme uzmanı. Aynı zamanda Ezanın ilk kez Türkçeleştirme çevirisini de yaptı. İstiklal Mahkemesi üyesi, Türk ocaklarını kapatan,  Halkevleri kurucularından, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu genel sekreterliği yaptığı bazı işlerdendir.

Yani bu adamın kendi çocukları için yazdığı bir metin, yıllarca çocuklara her sabah zorla okutuldu. Önemli icraatlarından biri kafatası ölçmesi. Şaka yapmıyorum gerçekten kafatası ölmüş. M.Kemal’in uşağı Cemal Granda bunu hatıralarında bizzat yazar. Granda hatıralarında şöyle diyor:

”1930 yılı Ankara’dayız. Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip, elinde bir makineyle herkesin kafasını ölçüyor. Dolikisefal mi, Brakisefal mı? 77-79 gelenler Dolikisefal, 81′ den ileri olanlar da Brakisefal.

Atatürk’ün başı ölçüldü ve 81 geldi. Reşit Galip’inde başı 81 gelince sevinmişti. Atatürk’le aynı kafa ölçüsünü taşıyordu. Ama sevinci uzun sürmedi. Kemal Atatürk “Olmaz! O hayvan kafalıdır. Bir yanlışlık olmasın ” dedi.

Yani Reşid Galip aynı zamanda kafatası ölçen bir doktordu! Buna göre bir tarih bakış açısı ve Türk ırkı belirlemeye çalışıyordu. Yani Nazi Almanyası gibi. Bir diğer icraatı İslam’da reform yapmaktı. Peygamberimizin Türk asıllı olduğunu iddia etmişti. Hatta Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail’in de Türk olduğunu iddia etmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri