Ana SayfaTürkiyeKalp gözünün başarı getiren çabası: Abdurrahman Uğurlu

Kalp gözünün başarı getiren çabası: Abdurrahman Uğurlu

Erzurum’da yüzde seksen görme engeli olmasına rağmen altı yıl boyunca çocuklarını kötü alışkanlıklardan uzak tutup muayi-thai ve boks sporları ile tanıştıran ve her sabah çocuklarını spor salonuna götüren Abdurrahman Uğurlu, ‘’Çocuklarımı ay-yıldızlı bayrağı tüm dünyada dalgalandırsınlar diye spora götürüyorum’’ dedi.

Baba Uğurlu temizlik görevlisi olarak çalışıyor

Özel bir lisede temizlik görevlisi olarak çalışan ve yüzde seksen görme engeli bulunan Uğurlu, 6 yıldır her gün iş çıkışında muay-thai sporcusu çocukları 15 yaşındaki Murat ve 17 yaşındaki Erdal’ı evden alıp antrenman salonuna götürüyor.

Kalp gözünün başarı getiren çabası: Abdurrahman Uğurlu

Şehitler Mahallesi’nde toprak damlı evde eşi ve 5 çocuğuyla yaşayan 40 yaşındaki Abdurrahman Uğurlu, çocuklarını başarılı sporcular yapmak ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için büyük çaba harcıyor. Asgari ücret karşılığında çalıştığını ve dar bütçesine rağmen çocuklarına en iyi şekilde bakmaya çalıştığını söyleyen baba Uğurlu. ‘’çocuklarım Ay Yıldızlı bayrağı tüm dünyada dalgalandırsınlar diye spora gönderiyorum ve inanıyorum ki onlarda benim yüzümü kara çıkarmayacak’’ şeklinde konuştu.

“Ben onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya çalıştım”

Uğurlu, çocuklarının spordan uzak kalmaları takdirinde kötü alışkanlıklar edinip başkalarına da kötü örnek olacağını belirterek, ‘’Hamdolsun yüzümü kara çıkarmadılar bu endişeyle onları bir an olsun gözümün önünden ayırmadım. Umuyorum daha da başarılı sonuçlar elde edecekler. Ülkesine yararlı bireyler olmaları noktasında bu başarıların az olduğunu düşünüyorum. Onların kendi branşlarında en iyiler olmalarını istiyorum” diye konuştu.

“Çocuklarınızı sokaklara bırakmayın”

Tüm ebeveynlerin çocuklarını spora teşvik etmeleri gerektiğini belirten Abdurrahman Uğurlu, ‘’çocuklarınızı sokaklara bırakmayın, devlet çocuklarımız için tüm imkanları sağlamış durumda. Çocuklarımı salondan uzaklaşmalarına izin vermiyorum. Benim gibi babalar olsaydı şimdi salonlar tıklım tıklım olurdu. Veli olmadan başarı olmaz. Veli olduğu sürece çocuk başarıyı yakalayabiliyor.

“Geliri olmayan ailelere ve çocuklarına sponsor istiyoruz”

Baba Uğurlu, sporla uğraşan, sporu seven çocukların ve onlara destek veren ailelerin maddi desteğe ihtiyacı olduğunu belirtere, bu ailelerin ve çocukların sponsora ihtiyacı olduğunu ifade etti.

“Babamızın yaptıklarının karşılığını ödememiz mümkün değil”

Yıllardır babalarının üstlerinde titrediğini, bu sayede başarı elde ettiklerini söyleyen milli sporcu Murat Uğurlu, ‘’babamızın hakkını ödeyemeyiz, bu mümkün değil şeklinde konuştu. Murat Uğurlu, “Babam olmasaydı bugün bu başarıları elde edemezdik. Ben ve abim Erdal’ı her gün okul çıkışı alıp spor salonuna, antrenmanın ardından tekrar eve götürdü. Hayatımızın her anında bizimle olmaya çalıştı” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz yıl aralık ayında  İstanbul ‘da yapılan ve 45 kiloda altın madalya kazanan Murat Uğurlu,babasının Muay-thai Balkan şampiyonasında bile yanlarında olduğunu ifade ederek, kendilerine en büyük moralin bu olduğunu söyledi.

Haber ve fotoğraflar: Abdulbaki Asal

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz