Ana SayfaTürkiyeYazık demediler, günah demediler! Kamu bankaları iktidar medyasına reklam yağdırmış

Yazık demediler, günah demediler! Kamu bankaları iktidar medyasına reklam yağdırmış

Kamu bankalarının kimsenin okumadığı ancak iktidara çok yakın olan gazetelere defalarca büyük bütçeli reklamlar verdiği ortaya çıktı.

Kamu bankalarının kimsenin okumadığı ancak iktidara çok yakın olan gazetelere defalarca büyük bütçeli reklamlar verdiği ortaya çıktı.

Kamu bankalarının hangi gazeteye ne kadar reklam verdiği belli oldu… Sadece hükümete yandaş gazetelere ilan verilmesi dikkat çekti. Kamu bankaları satış rakamlarında dibi gören gazetelere ilan verirken en çok satanları görmezden gelmiş.

Duvar’dan Kenan Şener’in hazırladığı yazı dizisinde, “Gazetelerde ve televizyonlarda yayınlanan kamu reklamlarına ilişkin veriler, tüm kamu reklamlarının tek bir merkezden dağıtıldığını ortaya koyuyor” tespiti yapılıyor. MHP’ye yakın Türkgün gazetesinin geliri ise en dikkat çekici ayrıntılardan birini oluşturuyor.

Türkgün’ün farkı ne? 

Şener yazısında konuyla ilgili “Kamu bankalarının en çok reklam verdiği gazetenin MHP’nin yayın organı olarak bilinen Türkgün gazetesi olması dikkat çekici bir sonuç. Bu sonuçla birlikte Türkgün’ün diğer gazetelerden daha fazla gelir elde ettiğini söyleyemeyiz. Her gazetenin reklam tarifesinin farklı olduğu akıldan çıkarılmamalı. Ayrıca, süreklilik arz eden reklamlarda birim santime düşen reklam maliyetinin daha düşük olduğu biliniyor. Yani Türkgün’e reklam vermenin daha az maliyetli olduğu, ancak birim toplamının yüksek göründüğü savunulabilir. Buna karşın reklamın reklamverene maliyeti ve gazetenin o reklamverenden elde ettiği gelir açıklanmadıkça aktarılan kamu kaynağı için tek belirleyen sütun-santim verisidir. Elimizdeki bu kısıtlı veriyle bile açıkça görülüyor ki kamu bankaları 2020 tiraj raporunda son sıralarda olmasına karşın Türkgün gazetesine reklam yağdırmış, ölçülebildiği kadarıyla 43 bin 102 santim reklam vermiş.

Sanki tek bir kişi kontrol ediyormuş gibi

Diyelim ki Türkgün banka reklamı hedef kitlesi açısından ülkedeki en doğru adres ve kamu bankaları bunun için oluk oluk reklam akıtıyor. O halde özel bankaların da bu gazeteyi tercih etmiş olması gerekir. Ama 2020 yılında reklam vermek için Türkgün’ü tercih eden özel banka sayısı sadece üç. Satın aldıkları reklam alanı ise toplam bin 747 santim. Özel bankalar bin 747 santim reklam verirken kamu bankalarının 43 bin 102 santim reklam vermesi neyle açıklanabilir?” ifadelerini kullandı.

Şener sözlerine şöyle devam etti:

“Turkcell, Ziraat Bankası, Halkbank ya da Bellona (kayyım) gibi kamu idaresindeki onlarca reklam verenin tek bir kişi kontrolündeymiş gibi senkronize ve özel bir denge gözeterek reklam dağıttığını ortaya koymak mümkün.

Demirören Ailesi’nin kamu bankası kredisiyle Doğan Medya’yı satın alması basın tarihinde en önemli başlıklar arasındaki yerini aldı. Bugün olduğu gibi uzun yıllar farklı yönleriyle gündeme gelmeye devam edecek bu tartışmalı satış. Son adım suç örgütü lideri Sedat Peker’den geldi. Peker’in, iki yıl geri ödemesiz kredi için Demirörenlerin “faizi dahil tek kuruş ödeme yapmadığı” iddiası, kamu kaynaklarının medyaya nasıl akıtıldığına dair tartışmayı daha geniş bir kesimin gündemine soktu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri