Ana SayfaTürkiyeKanal İstanbul'un ardındaki 'gizli para' gerçeği! Kani Torun'dan gündemi sarsan açıklamalar

Kanal İstanbul’un ardındaki ‘gizli para’ gerçeği! Kani Torun’dan gündemi sarsan açıklamalar

KARAR TV'de Taha Akyol ve Elif Çakır'ın sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun Kanal İstanbul hakkında çarpıcı bir iddiayı dile getirdi.

KARAR TV’de Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun Kanal İstanbul hakkında çarpıcı bir iddiayı dile getirdi. Kani Torun, Kanal İstanbul projesinin Çin parasını getirmek için kullanıldığını söyledi.

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, Ortak Akıl programında, amirallerin Montrö bildirisi, Çin Büyükelçiliği’nin küstah açıklamaları ve ekonomideki son gelişmeleri yorumladı.

Kanal İstanbul bahane Çin parası şahane

Ekonomide ciddi sıkıntıların olduğunu belirten Kani Torun, iktidarın Kanal İstanbul’un ısrarının sebebini Çin’den gelecek para olarak açıkladı. Torun, “En son bulabilecekleri Çin parası. Çin parası da böyle gelecek. Kanal İstanbul’u Çin parasını getirmek için bir manivela olarak kullanıyorlar. Ancak Çin parasının girdiği hiç bir yer iflah olmamıştır.” diye konuştu.

Kanal İstanbul’un yanlış bir proje olduğunu ifade eden Kani Torun şunları kaydetti: 

“Kanal İstanbul aslında para kazanmak için bir rant projesidir. Diğer bütün süslü lafların asıl sebebi bu meseleyi örtmek içindir. Bu iktidarın yaptığı her icraatı altını kazıyın bir rant vardır.. Yani rant olmadan bunlar yaşamıyorlar. Bu proje birçok açıdan yanlıştır. Stratejik olarak çok yanlış projedir. 

İktidar açısından temel motivasyon ranttır. Orada 500 binlik şehir kurulacak. Burada söylenen şey Çin parası. Son 4 yılda ekonomiyi tükettiler. Dışarıdan para bulamıyorlar, hukukun olmadığı yere para gelmiyor. En son bulabilecekleri Çin parası. Çin parası da böyle gelecek. Kanal İstanbul’u Çin parasını getirmek için bir manivela olarak kullanıyorlar. Ancak Çin parasının girdiği hiç bir yer iflah olmamıştır.

Çin’in şirketleri devlet şirketleridir. Çin’de demokratik olmayan baskıcı yönetim var.”

Amirallerin bildirisi ve iktidar

104 amiralin Montrö bildirisini değerlendirten Torun “Amirallerin bu açıklamaların ne anlama geleceğini bilmemeleri imkansız. Bu açıdan iyi bir bildiri değil. Ama fikir hürriyeti açısından sorunlu değil. Amirallerin bildirisi iktidara yaradı. Gündemi değiştirdiler.” dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çıkışlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı zorladığını söyleyen Torun, “Bahçeli sürekli büyük ortağa bir şey dikte ediyor. AYM’yi kapat diyor. Amirallerin rütbesini sök diyor. Sanki büyük ortağın başını belaya sokmak istiyor.” diye konuştu.

Koronavirüste son durum

Koronavirüs salgınının iyi yönetilmediğinin altını çizen Kani Torun, “Vaka sayıları 50 bini geçti Türkiye’de sürü bağışıklığına geçildi. Aşıda sorunlar var. Lebalep kongrelerin de büyük etkisi oldu.” ifadelerine yer verdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri