Ana SayfaTürkiyeKani Torun çarpıcı açıklamalarda bulundu: Taliban, Türkiye'deki bazı "islami çevreler"den daha dürüst...

Kani Torun çarpıcı açıklamalarda bulundu: Taliban, Türkiye’deki bazı “islami çevreler”den daha dürüst ve tutarlı

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Dış Politikalar Başkanı Cemalettin Kani Torun, Karar TV’de Elif Çakır, Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtlarken gündemdeki İstanbul Sözleşmesi’nden muhafazakar aile yapılarına, Libya’dan Suriye meselesine ve gündemdeki hilafet tartışmalarına kadar birçok konuda görüşlerini paylaştı.

Gündem hilafet değil, sistem!

Son günlerde sosyal medyada ve kamuoyunda sıkça tartışılmaya başlanan Hilafet meselesiyle ilgili yorum yapan Gelecek Partili Torun, “Türkiye’nin esas gündemi; hilafet tartışması değil. O yüzden esas gündemi konuşmak lazım. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi’ denilen ucube sistemin götürdüklerini konuşalım. Halifelik idealine sahip olan birtakım gruplar var ama gerçekçi bir karşılığı yok şu anda dünyada. O türden bir halifeliğin de dini bir karşılığı yok. Halifelik zaten siyasidir. Katoliklikteki Papa’nın karşılığı değildir, siyasidir.” ifadelerini kullandı.

Namazla alakası olmayan tipler Ayasofya’da saf tuttu

Yeni kurulan partilerin iktidarda tedirginlik yarattığını söyleyen Kani Torun, şunları söyledi: “Yeni partilerin kurulması AK Parti’de tedirginlik yarattı, çünkü yeni sistemde yüzde 2’lik oy bile çok önemli. Bir yıl önce gündemde bile olmayan Ayasofya, yeniden masaya yatırıldı. Ne içeride ne de dışarıda Ayasofya’nın açılması büyük olay oldu. Ayasofya iç politika malzemesi olarak kullanıldı, bu yüzden insanlarda burukluk oluştu. Ama biliyoruz ki; namazla niyazla alakası olmayan tipler Ayasofya’da saf tuttu.”

Yeni sistemde Dışişleri devre dışı

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine yönelik eleştirilerde de bulunan Torun, “Aynen iç siyasette olduğu gibi dış siyasette de iki temel yanlış var: Birincisi her şey kişiselleşti artık. Bir ekibin çalışması yok. Kurumsal altyapı çökertildi. İkinci yanlış da stratejik vizyondan kopmak oldu. Artık günübirlik bir siyaset yapılıyor.” diye konuştu. Torun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni sistemle birlikte Dışişleri Bakanlığı devre dışıdır. Kariyerden yetişme çok kaliteli insanlar vardır, bunlar yeterince değerlendirilmiyor. Bu da kurumsal bir zaafiyet oluşturuyor.”

Tamam Libya’da başarılı olduk… Ya Mısır da sahaya girerse?

Kani Torun, hükumetin Libya politikasına da değinerek şunları söyledi: “Türkiye tamamen diplomasiden vazgeçti, sürekli askeri çözümlerle dış politikaya müdahale ediliyor. Tamam, Libya’da başarılı olduk… Ya Mısır da sahaya girerse? Eğer Libya’da Rusya’nın teklifi kabul edildiyse çok tehlikeli. Rusya Wagner’i kullanarak süreci Moskova’ya taşıma niyetinde. Bu eğer kabul edilirse Türkiye tarafından bu ikinci Astana sürecidir ve Libya’ya geçmiş olsun. Parti olarak Libya konusunda doğru yapıldığını düşünüyoruz. Sadece diplomasiye biraz daha önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Suriye konusunda Türkiye’ye haksızlık edildi

Suriye meselesine ilişkin de düşüncelerini paylaşan Torun, şu ifadeleri kullandı: “Suriye konusunda Türkiye’yi suçlamanın haksızlık olduğu kanaatindeyim. Esad kimyasal silah kullandı. Dünya’nın süper gücü gıkını çıkarmadı. Türkiye yarı yolda bırakıldı. Milyonlarca mülteciyle baş başa bırakıldı. Türkiye Suriye’de yalnız bırakıldı, varil bombaları ile halkını bombalayan bir Devlet Başkanı’na birilerinin ses çıkarması gerekiyordu… Bu konuda Türkiye’ye haksızlık yapıldı.”

Kani Torun, Türkiye’nin Esad ile el sıkışmasının büyük bir hata olacağını kaydederek, “Türkiye, el sıkıştırdığı takdirde Esed’e hiçbir şey yaptıramaz. Bir tane mülteci de geri gitmez.”

Kıbleleri Çin’e dönmüş durumda

Gelecek Partili Torun, Elif Çakır’ın Uygur Türkleriyle ilgili sorusunu “Şu andaki mevcut iktidarın görünmez ortaklarından bir tanesi MAO’cu, Çin’in etki ajanlığını yapan bir siyasidir. Şimdi bunlarla yatağa girdikten sonra tabi ki Çin’e laf etmesi zor olacak. Son tahlilde eğer Türkiye, demokratik değerleri öne alan bir ülke olsaydı Çin’e laf etmek için elinde malzeme olurdu. Hazine ve Maliye Bakanı’nın sözünü hatırlayın. ‘Para gelmesi için illa demokrasi şart değil, Çin’e geliyor.’ Zaten kıbleleri Çin’e dönmüş durumda. Bu durumda elbette Uygurların çektiklerinden bahsedemezler. Her şey kişiselleştiği kısır ve kişisel politikalar izleniyor. Halbuki Türkiye’nin Uygurlar konusunda söyleyecek ciddi sözleri var. Çin ile ticari ilişkileri eskisi gibi olmaz ama tamamen bozmaz. ABD, Çin’ karşı en ağır sözleri söyleyen ülke. Çin, ABD ile ticaretini bozuyor mu? Türkiye, buradaki zulme sessiz kalmadığında ahlaki üstünlüğü de kazanacaktı. Maalesef hiçbir konuda ahlak kalmadığı için ahlaki üstünlüğü de unuttular.” şeklinde yanıtladı.

Taliban, bizdeki bazı İslami çevrelere göre daha dürüst

Son günlerde gündemi sarsan kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesiyle ilgili görüşlerini de dile getiren Torun, “İslami çevreler” kızım okusun ama çalışmasın diyor. Türkiye’deki islami çevreler dediğiniz uç noktası Taliban’dır. Taliban, Türkiye’deki bazı “islami çevreler”den daha dürüst ve tutarlı. Diyor ki; okursa çalışacak. Çalışmasını istemiyoruz okumasın, otursun evde diyor. Türkiye’de İslamcılar kız çocuklarını okutuyor fakat çalıştırmıyor.” şeklinde çarpıcı bir tespitte bulundu.

Torun, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceklerini düşünmüyorum, evet çok konuşulacak fakat Türkiye imzasını geri çekmeyecek. Belki bazı kanuni değişikler gündeme gelebilir.” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,690TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri