Ana SayfaTürkiyeKani Torun: Kutsal kitapların kullanılmaya başlaması olayın ne kadar kötüye gittiğinin göstergesidir

Kani Torun: Kutsal kitapların kullanılmaya başlaması olayın ne kadar kötüye gittiğinin göstergesidir

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Dış Politika Başkanı Cemalettin Kani Torun, Çağlar Cilara’nın YouTube kanalına konuk oldu. Cilara’nın sorularını yanıtlayan Kani Torun, ABD’deki olaylardan Gelecek Partisi’nin seçim hazırlıklarına kadar gündeme ilişkin birçok konuyu yanıtladı.

Olaylar Trump’ın lehine

Son günlerde ABD’de tırmanan sokak olaylarına değinen Kani Torun, “Gösteriler barışçıl bir zeminde kalsaydı Trump bu süreçten zararlı çıkardı. Saldırılar Trump’a yönelmeye yol açar. Çünkü, ülkedeki kamu düzeni bozulduğunda insanlarda otoriteye yönelme eğilimi başlar. KOVID – 19 sürecinde Trump’a olan toplumsal destek çok düşmüştü ama bu olaylar Trump’a yarayacak gibi gözüküyor. ABD çok güçlü göründüğü bir anda kendi içinden vuruldu. Trump’ın elinde İncil ile çektiği resme atıfta bulunan bir tweet attım. Kutsal kitapların kullanılmaya başlaması olayın ne kadar kötüye gittiğinin göstergesidir.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek Partisi koltuk değneği olmak için kurulmadı

Son günlerde gündemi meşgul eden erken seçim söylentilerine ve Gelecek Partisi’nin olası bir seçimde ne şekilde konumlanacağına ilişkin açıklamalarda da bulunan Torun şunları söyledi: “Gelecek Partisi’nin hangi ittifakta yer alacağına ilişkin bir ön görümüz yok. Bizim hazırlığımız kendi başımıza seçimlere girmeye yönelik. Biz hiçbir partinin iktidarına koltuk değneği olmak için parti kurmadık. Biz kendi programımızı uygulamak için kurduk bu partiyi. İttifakların siyasetin doğasını bozduğunu düşünüyoruz. Kalıcı ittifaklara karşıyız. Seçim ittifakı o gün geldiğinde değerlendirilir.” Kani Torun ayrıca yeni kurulan partilerin iktidar kanadında tedirginliğe yol açtığına da dikkat çekerken, “Herkes biliyor ki AK Parti’den CHP’ye oy gitmez. İYİ Parti’ye giden gitti zaten. Bu oylar Gelecek Partisi’ne ya da DEVA Partisi’ne gidecek. Bu tedirginliği açıktan hissettirdiler ama korkunun ecele faydası yok.” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri