Ana SayfaTürkiyeKani Torun: Rusya ile Yapılan Ekonomik Antlaşmalar Revize Edilmelidir!

Kani Torun: Rusya ile Yapılan Ekonomik Antlaşmalar Revize Edilmelidir!

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK)  Dış Politika Başkanı Cemalettin Kani Torun, Türkiye’nin Suriye’deki konumu ve Rusya ile ikili ilişkilerini ele alan yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin Suriye ve uluslararası alanda Rusya ile geliştirdiği yakınlaşma siyaseti, Türkiye’nin yalnızlaşmasını beraberinde getirmiş, yıllardır sürdürdüğü AB-Rusya-ABD arasındaki denge siyasetini de Rusya lehine bozmuştur.
Rusya, Suriye’ye ayak bastığı ilk günden bu yana başta Halep olmak üzere hemen her bölgede şehirlerin okul, hastane demeden, adeta hiçbir canlı bırakmayacak şekilde dümdüz edilmesini içeren bir “Grozni stratejisi” takip etmiştir. Bu politikanın neticesi olarak hem Suriye’deki sivil can kayıpları artmış, hem de Türkiye sınırlarına yüzbinlerce insan akın etmiştir.
Türkiye’nin kontrol noktalarının ve askerlerinin hedef alınıp şehit edildiği son gelişmelerde de her ne kadar fail Suriye rejimi olarak anılsa da aslında Türkiye-Rusya arasındaki yaşanan siyasi gerginliklerin askeri zeminde somutlaşma emareleri göstermesinden başka bir anlama gelmemektedir.
Türkiye, bu yaşananların ardından, her kriz sonrası olanları tolere etme, görmezden gelme ve taviz verme stratejisinden çıkıp Rusya’yla ilişkilerde kendi elindeki ticari kozları da kullanmalıdır. Bu meyanda, Rusya ile yapılan ve hepsi Rusya’ya avantaj sağlayan nükleer santral, gaz ve silah alımları tekrar gözden geçirilmelidir.
Nükleer santralde anlaşma dışı verilen vergi indirimleri iptal edilmeli, doğalgazda dünya fiyatlarının çok üstünde olan fiyatlar tekrar revize edilmelidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri