Ana SayfaTürkiyeKani Torun: Zafer yok hezimet var! Hem sahada kaybettik hem masada

Kani Torun: Zafer yok hezimet var! Hem sahada kaybettik hem masada

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK)  Dış Politika Başkanı Cemalettin Kani Torun, Moskova’da imzalanan ateşkes anlaşmasını masaya yatırdı? Masadan kazançlı çıkan kim oldu?

İşte Moskova’da Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşmanın perde arkası…

M4’ün sınır kabul edilmesi demek M4’ü hala muhalefetin kontrol ettiği bölgelerin de rejime verilmesi demek. Onun 6 km güneyi ve kuzeyinde rejim Ruslarla beraber devriyeleri gezecek. Onun 6 km kuzeyi İdlib şehri demek zaten.

Kani Torun: Ciddi bir kayıp var

Bunun adına ateşkes deniyor ama ciddi bir kayıp var. Şu ankinden daha geriye giden bir kayıp var.

İkincisi burada yaşayan insanların geri dönüşüyle ilgili hiçbir güvence yok. Sadece bir ateşkesle geri dönüşleri kolaylaştırılır diyor. Bu insanlar kaçmışlar zaten canlarını kurtarmak için bu şartlarda geri dönmeleri mümkün değil. Bunu da zaten garanti altına almıyor söz konusu anlaşma.

Her ateşkesin ardından rejim saldırıya geçti

Bu bölgenin ateşkesten 2 gün sonra rejim tarafından yeniden saldırıya uğramayacağının garantisi yok. Ruslar sözde garanti veriyor. Astana ve Soçi süreçlerinde yapılan her ateşkes sonrasında rejim saldırıya geçti ve ateşkes bozuldu. Sürekli mevzi kaybedildi. Sürekli bir mevzi kaybetme halindeyiz.

Zafer yok hezimet var

Rusların saldırısı sonucu 35 şehit verdik. Bu anlaşmayla bunun üstüne de yer kazandılar. Masada zafer falan yok. Sadece hezimet var. Kazanılan tek şey ateşkestir. Onun da ne kadar süreceği belli değil. Çünkü yapılan her ateşkes sürekli bozuluyor. 

Rusların törerizme karşı mücadele dediği şey oradaki savaşçıların gönderilmesi. Binlerce insan ne olacak? İş burada bitmeyecek. Zeytindalı, Afin bölgesine diyecekler ki çıkın buradan. Fırat Kalkanı, Barış Pınarı bölgesinden çıkın diyecekler. Bunun sonu yok. Sürekli masada kaybetme halindeyiz. İlk Astana sürecinden beri biz masada sürekli kaybediyoruz. Bugün de kaybettik. 

4 milyon insanın Türkiye’ye gelmesi söz konusu. Bunu ortadan kaldıracak herhangi bir garanti yok orada.

Rejim 2 gün sonra orayı bombalamaya başladığında, ateşkesi bozduğunda buna ilişkin herhangi bir yaptırım yok. Türkiye savaşa girmek zorunda. Rusya diyor ki Serakib’e uçaksavar yerleştirdim. Bundan sonra savaşırsanız benimle savaşacaksınız diyor. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri