Ana SayfaTürkiyeKapatılan trol hesapları... Fahrettin Altun twitter'ı attığı bir tweet ile eleştirdi

Kapatılan trol hesapları… Fahrettin Altun twitter’ı attığı bir tweet ile eleştirdi

Twitter birçoğu AK Parti gençlik yapılanmasıyla bağlantılı olan 7 binden fazl hesabı ansızın kapattı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Fahrettin Altun kapatılan hesaplara sahip çıkarken twitter’ı da sert dille eleştirdi.

Twitter’ın “troll” olarak bilinen hesapları kapatmasına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan cevap geldi. Altun, bu hesapların AK Parti’ye destek veren sahte hesaplar olduğu iddiasını yalanlayarak, “Geçmişte bu tür yollara tevessül etmiş birçok yapının nihayetinde nasıl bir akıbetle baş başa kaldığını bu şirkete hatırlatmak isteriz” diyerek şirketi tehdit etti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’ın Türkiye’de açılan ve AK Parti’ye destek veren 7 bin 340 hesabı “sahte olduğu ve devlet bağlantılı enformasyon operasyonu yaptığı” gerekçesiyle kapatması ile Stanford İnternet Gözlemevi’nin (SIO) bu konu üzerine yaptığı araştırmaya Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Altun yaptığı açıklamada, “kapatılan hesapların Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amacıyla açılan “sahte” hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği iddiası gerçek dışıdır” dedi.

Twitter’a ‘kara propaganda makinası’ dedi

Açıklamada, “Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür.” ifadelerine yer verildi.

Altun yaptığı açıklamayı İngilizce olarak da yayımladı.

İletişim Başkanı Altun’un açıklaması şöyle:

“Twitter adlı sosyal medya platformu bu gece yarısı yaptığı bir açıklamayla Türkiye’de 7 binden fazla hesabın kapatıldığını duyurmuştur. 

Fahrettin Altun iddiaları yalanladı

Twitter’ın yaptığı açıklamada kapatılan hesapların Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amacıyla açılan “sahte” hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği iddiası gerçek dışıdır. 

Hesapların kapatılması kararına dayanak olarak öne sürülen birtakım dökümanların da bilimsellikten uzak, taraflı ve siyasi saiklerle oluşturulduğu açıkça görülmektedir. Merkezi ABD’de bulunan bir şirketin almış olduğu kararı, ideolojik yakaşımlarını bilimsel veri olarak pazarlamaya kalkışan birtakım eşhas tarafından hazırlanmış raporla meşrulaştırma çabası tarihi bir skandaldır.

Aynı potada eritme amacı

Tek bir teknik kanıt sunulmaksızın, tamamen varsayımlardan hareketle, ilgili-ilgisiz birçok sosyal medya hesabını aynı potada eritme amacı taşıdığı açık olan bu adımın atılması, yine somut dayanaktan yoksun şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetinin ve bir siyasi hareketin zan altında bırakılması kabul edilemez.

Şeffaflık ve ifade hürriyet kılıfına saklanmış bu ceberut yaklaşım bir kez daha göstermiştir ki; Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür.

Çok yakın geçmişte özellikle ABD’de şahit olduğumuz tartışmalar da düşünüldüğünde, Twitter’ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti’ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir. Geçmişte bu tür yollara tevessül etmiş birçok yapının nihayetinde nasıl bir akıbetle baş başa kaldığını bu şirkete hatırlatmak isteriz.

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti hiçbir surette sahteciliğe, manipülasyona ve dezenformasyona geçit vermeyecek, ülkemizde ve tüm dünyada her zaman hakikati, hür düşünceyi ve dijital farkındalığı güçlendirmek için çalışmaya devam edecektir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri