Ana SayfaTürkiyeKar Film Festivali'nde Aghasi Mammadli'den iletişimcilerle söyleşi

Kar Film Festivali’nde Aghasi Mammadli’den iletişimcilerle söyleşi

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Kar Film Festivali devam ediyor. Festivalin 2. Günü, “Gagavuz Türkleri-Bir Var Olma Çabası” belgesel gösterimi ve yönetmen Aghasi Mammadli’nin söyleşisi ile başladı.

Erzurum Kar Film Festivali bütün hızıyla devam ediyor

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Kar Film Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Nene Hatun Kültür ve Gösteri Merkezinde gerçekleştirilen etkinliklerin 2. Gününde Aghası Mammadli öğrencilerle bir araya geldi. “Gagavuz Türkleri-Bir Var Olma Çabası” belgeselinin de gösteriminin yapıldığı programda sinemanın gücünü insanı güzel şeylere teşvik ettiğini, insanın hayatını değiştirdiğini söyleyen Aghası Mammadli, Sovyet Rusya’nın sinemayı Türki devletlere karşı bir yoğun bir propaganda aracı olarak kullandığını belirti.

Aghasi Mammadli: Türkiye dua edilen büyük bir devlettir

Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelerin Rusya’nın baskısından kurtularak artık sinema alanında kaliteli yapımlar ortaya koyduğunu ifade eden Mammadli, “Türkiye Cumhuriyeti, Türki devletler tarafından özenilen, dua edilen büyük bir devlettir. Türk sineması dünyaya açılacak güçtedir. Türkiye’den çok iyi filmler çıkıyor. Anacak maalesef örnek olmayacak filmler de var” şeklinde konuştu. Dublajı yapılan filmlere de değinen Mamadli, son dönemlerde yapılan seslendirmelerin eskisi kadar kaliteli olmadığını ve Türkçe ’ye zarar verdiğini söyledi. 

Söyleşinin ardından Mihail Kulunakov’un yönettiği Altay ile Aleksey Amrosyev’in yönettiği Saka adlı filmlerin gösterimi yapıldı. Ardından öğrencilerin sorularını cevaplayan Azeri yönetmen Aghasi Mammadli’ye Dr. Öğr. Üyesi Muhsine Sekmen  tarafından plaket takdim edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz