Ana SayfaTürkiyeKar gelmeden fiyatlar arttı!

Kar gelmeden fiyatlar arttı!

Erzurum’da kış mevsiminin gelmesiyle, sebze ve meyvelere zam geldi. Havaların soğumasıyla sebze ve meyve fiyatlarında artış yaşandı. Meyve ve sebzelere gelen zam pazarcıları ve halkı mutsuz etti.

Tüm yurtta olduğu gibi Erzurum’a da kış mevsiminin gelmesiyle fiyatlarda artış görüldü. Çetin kış şartlarından dolayı ve ulaşım maliyetinin artmasıyla birçok pazar ürününe zam geldi.

Erzurum’da yaz aylarında dolup taşan Perşembe pazarları kış mevsiminin gelmesiyle seyrekleşti. Artan fiyatlara tepki gösteren halk pazarlarla alış verişi kesti. Azalan müşteri karşısında yok olma tehlikesi yaşayan pazarcılar bu duruma sitem etti.

“KOLAY ÜRÜN BULAMIYORUZ”
Pazardan ürün alanların her geçen gün azaldığını belirten tezgâhtar İsmail hakkı, “ Bu zamları biz koymuyoruz, kış mevsiminin gelmesiyle kolay kolay ürün bulamıyoruz doğal olarak bir fiyat artışı oluyor” dedi. Boşanmış ve iki çocuğunun olduğunu belirten İsmail Hakkı, eve ekmek götürmek zorunda olduğunu, böyle giderse çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geleceğini ifade etti. Pazarcı İsmail, fiyat artışının bir müddet devam edeceğini sonra sabit kalacağını söyledi.

Artan fiyatları gören halk, bölgedeki büyük marketler zincirini kullanmaya başladı. Kalite ve fiyat uygunluğu arayan insanlar, fiyatların artmasıyla büyük marketleri tercih etti. Pazarla alış, verişini kesen müşterilerden olan Ömer Karlı, Pazar ürünlerinin hijyenik olmadığını kaliteli olmadığını iddia etti. Karlı, “Ucuz diye pazarları tercih ediyordum, daha az paraya daha çok ürün alabiliyordum ama son haftalarda fiyatlar tavan yaptı o yüzden pazar yerine tanınmış marketlerin ürünlerini tercih ettim” diye konuştu. Pazar satıcıları, durumdan memnum olmadıklarını, yetkililerin gerekeni bir an önce yapması gerektiğini vurguladı.

KIŞIN VAZGEÇİLMEZİ KESTANEYE’DE ZAM GELDİ

Kış günlerinin vazgeçilmezi kestane tezgahlarda yerini aldı. Kilosu 12 TL’den satılan kestane, gelen zamlardan dolayı 15 TL’den satılmaya başlandı. 
Erzurum’da kış mevsiminin gelmesiyle birçok faydası olan kestane satışlarında artış yaşandı. Sinop başta olmak üzere birçok ilden kestane ihracatı yapıldı. Çetin kış günlerinin geçtiği Erzurum’da, kestane tüketimi artış gösterdi. Kestane yetişen illerden, kilolarca kestane siparişi verildi. Ulaşımın zorluğundan ve kıt ürün olmasından dolayı kestaneye yüzde 30 oranında zam geldi.

Pazar yerlerinde, manavlarda ve sokak satıcıları tarafından satılan kestaneler, pahalı olmasına rağmen yoğun ilgi gördü. Kestaneci Ali Bey ”Soğuk havalarında başlamasıyla kestane satışı hızlandı, diğer aylara göre daha iyi satış yapıyorum” dedi. Kestaneci Ali, kestaneyi bilenlerin alıp yediğini, bilmeyenlerin, tanımayanların almadığını belirtti.

Uzmanlara göre Kestanenin; kan şekerini düşürme, hastalıklara karşı vücudu koruma, kemik mineral yapısını artırma, bağırsakları temizleme, kanser oluşumunu önleme gibi faydaları var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz