Ana SayfaTürkiyeKaramollaoğlu'ndan Erdoğan görüşmesi sonrası Davutoğlu ve Babacan mesajı

Karamollaoğlu’ndan Erdoğan görüşmesi sonrası Davutoğlu ve Babacan mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık 2 saat görüşen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ile ilgili mesajlar verdi.

“Türkiye’nin geleceği için lider ziyaretleri” adı altında ilkini Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, CHP ve İYİ Parti liderlerini ziyaret eden Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, ziyaretlerini, henüz “partileşme” aşamasında olan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile sürdürmeyi planlıyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın, yerel seçimler öncesinde kendisine sert eleştiriler yönelten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı 2 saatlik görüşmesi merak konusu olan Karamollaoğlu ile ziyaretlerini ve bundan sonraki sürece ilişkin hedeflerini konuştu.

Babacan ve Davutoğlu mesajı

Yerel seçim sürecinde başta Erdoğan olmak üzere AKP sözcüleri tarafından sert sözlerle eleştirilen Karamollaoğlu’na bu gerginliğin görüşmeye yansıyıp yansımadığına dair, “Siyasette biz ipin ucunu kaçırınca normal zamanda söyleyemeyeceğimiz sözleri söylüyoruz” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Erdoğan’la 30 yıllık geçmişleri olduğunu, dolayısıyla “gergin bir hava oluşmadığını” anlattı. Erdoğan’la daha önceleri de farklı nedenlerle görüşmeler yaptığını belirten Karamollaoğlu, “ihtilaflar üzerinden değil, kendisinin Türkiye açısından endişe duyduğu konuları anlattığını” belirtti. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile de görüşmek istediğini ifade eden Karamollaoğlu, HDP ve MHP ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna, “önce bir yeni oluşumlarla gidip konuşalım” yanıtını verdi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın soruları ve aldığı yanıtlar şöyle:

Daha fazla dinleyecek gibiydi

Erdoğan ile görüşmenin genelde, ekonomi, dış politika, adalet sistemine ilişkin endişelerini dile getirdiğini anlatan Karamollaoğlu, “Bu kadar uzun süren bir görüşmeyle ilgili zihinlerde sorular oluşması gayet tabii. Bende bir saat daha konuşsam 1 saat dinleyecek gibi öyle bir kanaat oluştu. Çok rahattı. Sonuçta bir sohbetti. Politikalar üzerine ben sadece endişe duyduğumuz hususları dile getirdiğim için, şu yanlış bunu da şöyle yapın demediğim için rahat konuştuk. Kendisi de herhalde bir rahatsızlık hissetmedi” değerlendirmesini yaptı.

Üslup yumuşarsa işler de yumuşar

Görüşmede Karamollaoğlu, toplumda büyük bir gerginlik olduğunu ve sorumluluk makamındaki kişi olarak da bunun giderilmesinde büyük rol düştüğünü söylediği Erdoğan’a “üslup yumuşarsa işler yumuşar” mesajı verdiği belirtildi.

Özellikle Adalet sistemi ile ilgili endişelerini paylaştığını belirten Karamollaoğlu, Erdoğan’ın buna katılmadığını ve “problem yok” mesajı verdiğini aktardı. Karamollaoğlu, bunun üzerine Erdoğan’a Mimar Sinan’dan örnek verdiğini anlattı:

“Sizin sorun yok demenize karşın birileri bu endişeyi taşıyorsa bunu düzeltmek size düşer. Peki bu endişe neden var, düşünmeliler. Hatta ben şunu söyledim. Benim kanaatim, önyargı olabilir ya da toplumda böyle bir kanaat olabilir. Bu durumda Mimar Sinan’ın yaptığını yapmak mecburiyetindesiniz. Nasıl çocuklar minareye bakıp eğri demişler. ‘Yok doğru’ dememiş. ‘Vay canına nasıl atlamışız’ demiş. Kemendi atıp minareyi doğrultmuşlar, ondan sonra da dedikodu bitmiş. Siz de minareyi doğrultacaksınız… Başka türlü olmaz ki. En azından zihinlerdeki algı düzeltilmeli.”

Erdoğan Karamollaoğlu’na ‘beraber çalışmalıydık’ dedi

Karamollaoğlu, “Peki, Erdoğan, geçmişte birlikte siyaset yaptıkları Karamollaoğlu’na, Millet ittifakı yanında yer alması nedeniyle bir ‘sitemde bulundu mu” sorusuna, görüşmeden ayrılırken, Erdoğan’ın, “Aslında bizim beraber çalışmamız gerekirdi” dediğini, kendisinin de “Şimdilik o konuya girmeyelim” yanıtı verdiğini anlattı.

Başkanlık sistemi daha uzun gitmez

1 yılını dolduran cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bir değişiklik sinyali alıp almadığı yönündeki soru üzerine ise Karamollaoğlu, “Yok, öyle bir sinyal almadım. Ben sistemin Cumhurbaşkanı tarafından değiştirilebileceğini şahsen tahmin etmiyorum. Kendi kendisini kısıtlama yoluna gitmez kanaatindeyim. Ama bu sistem eninde sonunda değişmek mecburiyetinde. Bu uzun zaman gitmez” yanıtını verdi.
Sistemde köklü bir değişiklik olmamakla birlikte, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı yardımcısı sayısını artırabileceği tahmininde bulunan Saadet Partisi Lideri, Cumhurbaşkanlığı’nca, 4 yüksek güvenlikli araç alımını da buna bağladı:

“Yeni Cumhurbaşkanı Yardımcıları göreve atanacak, onlara biraz yetki verilecek gibi. Çünkü tıkandı, bir kişi bütün imzaları atacak. Cumhurbaşkanı yardımcılarının başına da koordinasyonu sağlayacak bir başyardımcı atanabilir. Cumhurbaşkanı biraz daha günlük hadiselerin dışına kendisini çekmiş olacak. Bakalım olacak mı, olmayacak mı?”

Erken seçim mesajı

Karamollaoğlu, siyaset gündeminden düşmeyen erken seçim tartışmaları konusunda ise Türkiye’de şu anda bir seçim atmosferi olmadığını söyledi. İktidar partisinin durup dururken seçime gitmesinin bir mantığı olmadığını kaydeden Karamollaoğlu, “Bu şartlar öyle bir değişir ki büyük bir avantaj görür gidiyorum diyebilir. Ama normal olarak böyle bir seçime gideceğini zannetmiyorum” görüşünü dile getirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz