Ana SayfaTürkiyeKarantina sürecinde ekmek dağıtan CHP'li belediyeler için 'paralel yapı' diyen Mahir Ünal,...

Karantina sürecinde ekmek dağıtan CHP’li belediyeler için ‘paralel yapı’ diyen Mahir Ünal, MHP’nin kampanyası için “dayanışma” dedi

AK Partili Mahir Ünal’ın, karantina sürecinde ekmek dağıtan CHP’li belediyeleri “paralel yapı kurmakla” suçlarken MHP’nin eleştirilen “askıda ekmek” kampanyası için “Ülkedeki yardımlaşmayı ve paylaşmayı gösterir” yorumunda bulunması tepkilere neden oldu

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, MHP’nin tepki çeken askıda ekmek kampanyası için “O ülkedeki yardımlaşmayı, dayanışmayı, paylaşmayı gösterir” açıklamasını yaptı. Ünal fakat, karantina sürecinde ekmek dağıtan CHP’li belediyeler için ise “Anadolu’da ‘ayrı baş çekmek’ deyimi vardır. Bunun devletteki karşılığı paralel yapıdır” ifadelerini kullanmıştı.  

Hollanda’dan örnek verdi

CHP’nin karantina sürecinde ekmek dağıtmasını sert bir dille eleştiren Ünal askıda ekmek kampanyası için, “Geçtiğimiz yıllarda Hollanda’da bir bahçe duvarına asılmış askıda elmaları, ‘medeniyet budur’ diye haber yapanlar bugün askıda ekmekten yoksulluk çıkarmaları ve Türkiye ile ilgili bir sorun olarak bunu öne çıkarmaları kendi maalesef dezenformasyon anlayışlarının bir sonucudur” dedi. 

chp-ekemk.jpg

Paralel yapı suçlaması

Ünal’ın bu yorumu, akıllara pandemi sürecinde CHP’li belediyelerin ekmek yardımı yapmasını eleştirmesini getirdi. Ünal; Eren Erdem, Tuncay Özkan, Engin Özkoç gibi milletvekillerinin tweetlerini alıntılayarak yayınladığı mesajında “Anadolu’da ‘ayrı baş çekmek’ deyimi vardır. Bunun devletteki karşılığı paralel yapıdır. Devlet bir yönetim ve organizasyon biçimi olarak yüksek koordinasyon içerisinde ve yasalar çerçevesinde çalışır. Tüm yasalar dayanağını anayasadan alır. #CHPbunuNedenYapıyor” ifadelerini kullandı.  

askida-ekmek.jpg

CHP’li belediyeleri koordinasyonun bir parçası olmamakla suçlayan Ünal, “Pandemi ile mücadelede gördük ki bazı CHP’li belediyeler bu koordinasyonun bir parçası olmak yerine ayrı baş çekmeyi tercih ediyorlar. Aynı zamanda il pandemi kurulu üyesi olan belediye başkanları bu kurullarla çalışmıyor, hatta paralel kurullar oluşturuyor” dedi.  

Ünal’ın iki kampanya için farklı yaklaşımı eleştirilere neden oldu.  

Muhalefetten tepki

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener askıda ekmek projesi için “Hem ‘ekonomi uçuyor’ deyip, hem de ‘askıda ekmek’ kampanyası başlatıyorsanız, biriniz yalan söylüyor demektir” demişti.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise MHP tarafından başlatılan ‘askıda ekmek’ kampanyasını eleştirerek, “Projeye bakın, ne proje ama? Çağ açan bir proje. Sayın Bahçeli’ye yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.  

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da ‘askıda ekmek’ kampanyasına Victor Hugo’nun sözleriyle tepki gösterdi: Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk. 

DEVA Partisi lideri Ali Babacan da kampanyayı “Hukuku askıya alan ekmeği de askıya çıkarır” sözleriyle eleştirdi. Bahçeli ise Babacan’a sert cevap verdi. DEVA’nın sosuyla medya hesabından cevap geldi: “İktidara her ortak olduklarında vatandaşımızı nasıl bir ekmek parasına muhtaç ettiklerini herkes görüyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri