Ana SayfaTürkiyeKarar gazetesi sandıkları inceledi: Binali Yıldırım'ın 47 sandıkta 4 bin oyu eksik

Karar gazetesi sandıkları inceledi: Binali Yıldırım’ın 47 sandıkta 4 bin oyu eksik

Yapılan itirazlar nedeniyle henüz resmileşmeyen sonuçlara göre CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım’dan 21.462 oy daha fazla oy aldı. Ekrem İmamoğlu 31 Mart seçimlerinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı çıktı ama iktidar partisinin itirazları var. Buna göre İstanbul’daki sandıklara Binali Yıldırım’ın aldığı oylar eksiltildi.

Kısa adı YSK olan Yüksek Seçim Kurulu’na AK Parti tarafından bazı ilçelerde oyların yeniden sayılması için itiraz yapıldı. Kabul edilen itirazlar sonrasında oylar yeniden sayılmaya başlandı.

Karar gazetesi bizzat 40’tan fazla sandıkta sayım yaptı. Hatırlanacağı gibi CHP’li Ekrem İmamoğlu 31 Mart seçimlerinde 4 milyon 171 bin 118 oy, AK Parti adayı Binali Yıldırım ise 4 milyon 149 bin 656 oy almıştı. Yani ikisi açısından İstanbul seçimleri son yılların en büyük rekabetlerinden birine sahne oldu.

AK Parti’nin Binali Yıldırım’ın oyları 1-0 yazıldı iddiası

AK Parti’nin ilk andan beri iddiası şuydu: Binali Yıldırım’ın sandıklardan çıkan oyları 1 ya da 0 olarak yazıldı. Karar gazetesinin editörleri AK Parti’nin işaret ettiği 2 bin 600 sandığın 47’sinde inceleme yaptı. AK Parti’nin “Binali Yıldırım’ın oyları 1 ya da 0 olarak yazıldı” dediği ilçeler arasında Küçük Çekmece, Kadıköy, Esenyurt, Avcılar, Bağcılar, Ataşehir, Arnavutköy, Fatih, Üsküdar, Ümraniye, Güngören, Bayrampaşa, Beykoz, Çatalca, Başakşehir ilçelerindeki sandıklarda bulunan oylar yeniden sayılıyor. AK Parti’nin YSK’ya 2 bin 600 sandık için itiraz ettiği ifade edildi.

Karar gazetesi sandıkları inceledi

Karar gazetesi AK Parti’nin incelenmesini istediği 2 bin 600 sandıktan 47’sini inceledi ve bunların 40’ında Binali Yıldırım’a verilen oyların 1 ya da 0 olarak yazıldığını tespit etti. Binali Yıldırım’ın söz konusu sandıklarda yaşadığı oy kaybı ise 4 bin 54 olarak tespit edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz