Ana SayfaTürkiyeKARAR'dan tarihi manşet: Toplanmışken enflasyonu da konuşsaydınız!

KARAR’dan tarihi manşet: Toplanmışken enflasyonu da konuşsaydınız!

KARAR gazetesi bugünkü sayısında tarihi bir manşetle çıktı

KARAR gazetesi bugünkü sayısında tarihi bir manşet attı. Ekonomi yönetiminin bir araya gelmesini manşete taşıyan gazete, toplantıdan çıkan kararları sert bir dille eleştirdi.

‘Bakkal, pazarcı yumurtaya zam yapmasın’ önlemlerini konuştular

Haberde, “Ekonominin içinde bulunduğu sorunlar geniş kapsamlı çözüm adımlarını gerektirirken tam kadro toplanan ekonomi yönetimi ‘bakkal, pazarcı yumurtaya zam yapmasın’ önlemlerini konuştu. Enflasyon gerçeği ortadayken, müteahhitlere ‘kur farkı zamları’ yapılırken esnafın da aynı şartlar içinde olduğunu görmezden gelen yaklaşım tepki çekti” ifadelerine yer verilirken manşet olarak ise “Toplanmışken enflasyonu da konuşsaydınız!” denildi.

Fiyat artışlarına karşı toplanan Gıda Komitesi’ne Maliye, Ticaret, Tarım bakanları ile MB Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Bütçe Başkanı katılırken alınan kararlar, gazetenin sert eleştirilerine yol açtı.

Haberde, ayrıca “Maliye, Ticaret, Tarım bakanları ile MB Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Bütçe Başkanı’nın da katıldığı zirvede, fiyat artışlarına karşı bir ‘Erken Uyarı Sistemi’ planlandı. Toplantı ‘fiyat artışlarının sebebi yalnızca bakkal, pazarcı mı?’ sorusunu gündeme getirdi” ifadeleri yer aldı.

Haberin devamında ise müteahhitlere ödenecek olan kur farkı gündeme taşınırken esnafın günah keçisi olduğuna dikkat çekildi.

Müteahhit etkileniyor bakkal etkilenmiyor mu?

Hazine destekli köprü ve otoyollara yapılan yüzde 26’lık zam da ‘Enflasyondan müteahhit korunurken esnaf neden hedefe konuyor’ tartışmasına yol açtı.

Ekonomide yaşanan sorunlar boyu aşarken, Hükümet esnafın peşine düştü. 2020’de enflasyon yüzde 14,6 artarken garantili köprü ve otoyollara yüzde 25’in üzerinde zam yapıldı. Gıda enflasyonu yüzde 21 olarak gerçekleşirken, 2021 ile zamların ardı arkası kesilmedi. Devlet garantili müteahhitlere kur farkında ezilmesin diye zam yaparken, artan girdi maliyetlerinin raflara yansıması ekonomi yönetimini harekete geçirdi.

Ekonomide yaşanan ağır sorunlara alınan önlemler kısa vadeli olurken, geçen yıldan gaz alan ve 2021 ile birlikte başlayan zam furyası gıdadan tutun da köprü ve otoyollara kadar bulaşıyor. Artan enflasyon karşısında gün geçtikçe ezilen tüketici için harekete geçiliyor fakat, köprü-otoyol garantili müteahhitlere kur karşısında ezilmesin diye yüzde 26 zam yapılıyor. 

Esnafın rafına koyduğu ürünün fiyatı her hafta değişiklik gösterirken, satılan en ufak bir iğne bile diğer hafta aynı fiyata yerine konulamıyor. Günah keçisi olarak ilan edilen esnaf karşısında, Türkiye’nin birçok noktasında fahiş fiyat baskınları yapılarak bir taraftan da enflasyon baskısı düşünülüyor. 2020 yılına baktığımızda Türkiye’nin enflasyonu yüzde 14,6 arttı. Sadece gıda enflasyonu ise yüzde 20,6 olarak gerçekleşti.  

Ulaştırmada ise yükseliş yüzde 21 olarak kaydedilmişti. Bu tabloya bakıldığında Kara Yolları tarafından 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde geçiş ücreti yüzde 26’lık zam yapıldı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve dolar üzerinden araç garantisi verilen projelerden Osmangazi Köprüsü’nde geçiş ücretleri yüzde 25,1 oranında zamlandı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde zam oranı yüzde 25,5 oldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri