Ana SayfaTürkiyeHES barajı taştı koca ilçe sular altında kaldı

HES barajı taştı koca ilçe sular altında kaldı

Kastamonu Bozkurt ilçesi HES barajının taşması nedeniyle sular altında kaldı. Yollar kapandı, araçlar sel sularında sürüklendi.

Kastamonu Bozkurt ilçesi HES barajının taşması nedeniyle sular altında kaldı. Yollar kapandı, araçlar sel sularında sürüklendi. Bozkurt ilçesinde üzerinde HES kurulu olan Ezine Çayı’nda su seviyesinin yükselmesiyle su baskınları yaşandı. Kastamonu Valiliği, ilçede HES’in patladığına ilişkin iddiayı yalanladı.

Baraj patladı iddiasına yalanlama

Kastamonu Valiliği’nden baraj patladı haberleri için “Yanlış bilgi” açıklaması yapıldı:

“Bozkurt ilçemizde aşırı yağışlar nedeniyle ilçedeki HES’in patladığı yönünde sosyal medyada bir takım yanlış bilgiler yer almaktadır. Bu haber doğru olmayıp aşırı yağışa bağlı su taşkınları yaşanmakta ve tüm birimlerimizle müdahale edilmektedir. ”

Kastamonu’yu sel vurdu. Evleri su bastı, bir vatandaş hayatını kaybetti, 10’larca kişi mahsur kaldı. Yollar kapandı, araçlar sürüklendi, köprü çöktü, elektrikler kesildi. Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasına sert çıktı, “Tweet atmakla selle mücadele edilmiyor” dedi. Baltacı 4-5 yerde heyelan yaşandığı belirtti.

Edinilen bilgiye göre Kastamonu’da etkili olan sağanak yağışlar Bozkurt ilçesinden geçen Ezine Çayı üzerindeki HES barajının taşmasına sebep oldu. Barajdan taşan sel suları bölgedeki evlerin ikinci katlarına kadar su altında kalmasına sebep oldu. İlk belirlemelere göre Kazım T. adlı vatandaşın öldüğü bölgede elektrik hatlarında, internet ve iletişim hatlarının tümünde de kesilmeler meydana geldi.

HES barajının taştığı ve sel sularının vurduğu ilçeye ulaşım sağlayan yolların kapandığı, mahsur kalanların kurtarılması için ise çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Jandarma ekiplerinin ilçeye giren yolları kapatarak geçişleri engellediği öğrenildi. Kastamano Milletvekili Hasan Baltacı sel bölgesinden KRT TV canlı yayınına bağlandı. Baltacı, “Yeteri kadar ekip ve iş makinesi yok. Köprü yıkıldığı için Azdavay ilçesi ile bağlantı kesildi. Heyelan olduğu için insanlar evlerini kullanamaz durumdalar. Yurttaşların acilen tahliye edilmesi ve güvenli yerlere yerleştirilmesi gerekiyor” dedi.

Kastamonu’da acilen bir kriz masası oluşturulması çağrısında bulunan Baltacı, “Acilen selden zarar gören yerler afet bölgesi ilan edilmelidir” dedi.
Azdavay’da 40 kişinin mahsur kaldığı belirtildi.

İşte Baltacı’nın o açıklamaları:

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Karadeniz bölgemizin farklı noktalarında yaşanan sel ve heyelan olaylarından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz tüm imkanlarıyla vatandaşının yanındadır. Rabbim ülkemizi afetin her türlüsünden korusun” mesajını paylaştı.

BAKAN SOYLU: ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyan Soylu afet bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, ‘Bartın Ulus; Sinop Ayancık, Türkeli ve Erfelek; Kastamonu Devrekani, Pınarbaşı, Bozkurt, Azdavay ilçelerinde aşırı yağışlarla oluşan sel sonrası tahliye, müdahale, arama-kurtarma çalışmaları, valilerimizin koordinasyonunda AFAD ve tüm kurumlarımızla havadan/yerden devam ediyor.’ açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı da ‘Sinop ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle iki adet AS-532 tipi helikopter görevlendirildi. Arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlayacak helikopterlerin biri Sinop’ta, diğeri de Kastamonu’da görev yapacak.’ açıklamasını yaptı.

Kastamonu’yu sel vurdu, Bozkurt ilçesinde Ezine çayı üzerinde bulunan HES barajı taştı. Evleri su bastı, bir yurttaş hayatını kaybetti, 10’larca yurttaş mahsur kaldı.

Yollar kapandı, araçlar sürüklendi, köprü çöktü, elektrikler kesildi…

BAŞKAN CİVELEK: DERE YATAKLARININ HEPSİ TAŞTI

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, dere yataklarının hepsinin taştığını söyleyerek, “Tarihte böyle bir şey görmedik. Dere yataklarının hepsi taştı. İlçenin yarısı su altında kaldı. İlçede su, dere gibi akıyor mahallelerde. Şaşkınla izliyoruz” dedi.

Şenpazar ilçesinde de etkili olan şiddetli yağışla dereler taştı. İlçe merkezi sular altında kalırken, köprüler yıkıldı, yollar çöktü, araçlar sürüklendi. İş yerlerinde mahsur kalan 15 kişi, kurtarılırken, ilçeye giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar, “Bir afet durumu yaşıyoruz. Kepçe ve iş makineleriyle insanları evlerinden çıkarmaya çalışıyoruz. Köprülerimiz uçtu, su gittikçe yükseliyor. Allah beterinden korusun. Vatandaşlarımıza sesleniyorum; balkonlarınıza çıkın, sizi oradan alalım. Rakımı yüksek olan yerlere çıkmamız gerekiyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun, afet durumu yaşıyoruz” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri