Ana SayfaTürkiyeKatar anlaşmasında dolar 22 lira mı kabul edildi? İşte akıl almaz o...

Katar anlaşmasında dolar 22 lira mı kabul edildi? İşte akıl almaz o iddia

Gazeteci Şeref Oğuz’un Türkiye’nin Katar ile yaptığı anlaşmada doların 22 lira olarak kabul edildiğini iddia etmesi gündeme bomba gibi düştü.

Dünya Gazetesi’nden Şeref Oğuz, Katar ile yapılan Swap anlaşmasında 1 doların 22 Türk lirası olarak belirlendiğini söyleyerek çarpıcı bir iddiada bulundu. Oğuz, dün de Merkez Bankası’nın dördüncü müdahalesiyle ilgili bir tweet atarak “4 milyar dolar harcandı, dolar durmadı. Şimdi de Katar’la dolar 24 TL’den anlaşma söylentisi” demişti.

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, gazeteci Cüneyt Özdemir’in yayınına katıldı. Oğuz Katar ile uzatılan Swap anlaşmasında (Türk Lirası – Katar Riyali takas anlaşması) 1 doların 22 Türk lirası olarak belirlendiğini öne sürdü.

Dün doların 14.75’i görerek tarihini rekorunu kırmasının ardından Merkez Bankası’ndan piyasaya satım yönünde müdahale gelmiş, müdahalenin boyutunun 2,5 milyar dolar olduğu öne sürülmüştü. Merkez Bankası bundan önce de 3 kez daha dolara müdahalede bulunmuştu.

Ünlü ekonomist Şeref bu müdahalenin ardından Twitter hesabından şu yorumu yapmıştı:

“Kurdaki tsunami rezervleri yer yutar Merkez Bankası, 4’ncü müdahalesini yapıyor. 4 milyar $ harcandı, dolar durmadı. Şimdi de Katar’la dolar 24 TL’den anlaşma söylentisi.”

Bu paylaşımın ardından şimdi de Şeref Oğuz’un Katar’la yapılan Swap anlaşmasında 1 doların 22 lira olarak belirlendiğini ileri sürmesi Twitter’a damga vurdu. Sosyal medya kullanıcıları iddianın gerçekliğini merakla tartışıyor.

SWAP NEDİR?

Şu anda ekonomi gündemimizden düşmeyen swap işlemi de, Türk Lirası’nın başka bir yabancı ülke para birimi ile karşılıklı değişiminin yapılmasıdır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri