Ana SayfaTürkiyeİşte Sedat Peker'in AK Parti'ye faturası! Anket sonuçları felaket

İşte Sedat Peker’in AK Parti’ye faturası! Anket sonuçları felaket

Kemal Özkiraz'ın başında olduğu Avrasya Araştırma, Sedat Peker'in açıklamalarının seçmen üzerindeki etkisini ölçtü. Sonuçlar AK Parti için felaket.

Kemal Özkiraz’ın başında olduğu Avrasya Araştırma, Sedat Peker’in açıklamalarının seçmen üzerindeki etkisini ölçtü. Sonuçlar AK Parti için felaket.

Avrasya Araştırma, yaptığı son ankette suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının seçme üzerindeki etkisini gözler önüne serdi.

Avrasya Araştırma şirketinin Sedat Peker’in yayınladığı videolar ile ilgili yaptığı Halk TV’de Gökmen Karadağ ile Açıkça programında paylaşıldı. 

Araştırmaya ilişkin konuşan Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, seçmenlerin yaklaşık yüzde 75’inin Peker’in iddialarına inandığını belirtti.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Peker’in videolarının toplumda nasıl yankı bulduğuna dair yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Katılımcılar “Cumhur İttifakı”“Muhalefet Seçmeni” olarak ikiye ayrıldı ve cevapların ortalamaları verildi.  

Özkiraz, Açıkça’da ankete ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Ankete baktığımız zaman Cumhur İttifakı seçmenlerinin yüzde 89.6’sı bir şekilde bu videolardan haberdar. Sadece 10.4’ü haberdar değil bu konudan onlarda onlar aşırı yaşlı ve aşırı politik olanlar. Muhalefet seçmenlerinden haberdar olanların oranı daha yüksek.”

Öte yandan Özkiraz, bu anketin ilk 7 video yayınlandıktan sonra yapıldığını dile getirdi. Sonuçlar şu şekilde:

 

“Sedat Peker’in videolarını izlediniz mi?” şeklindeki soruya Cumhur İttifakı’na oy veren seçmenlerin yüzde 35,2’si “Evet, tamamını izledim” yüzde 40.1’i ise “evet, bazılarını izledim” cevabı verdi. Muhalefet seçmeninin yüzde 38.9’u videoların tamamını izlediğini belirtirken, yüzde 50.9’u bazılarını izlediğini kaydetti. 

Gerçek olduğuna inanıyor musunuz? 

“Sedat Peker’in anlattıklarının gerçek olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 22.5’i “Hepsine inanıyorum” cevabını verirken bu oran muhalefet seçmeninde yüzde 78.2’i buldu. Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 23.7’si ise “Birçoğuna inanıyorum” derken, bu oran muhalefette yüzde 8.6 oldu. Özkiraz bu sonucu, “Seçmenlerin yüzde 75’i Sedat Peker’in iddialarına inanıyor” şeklinde yorumladı.

İstifa etmeli mi?

“Sedat Peker’in videolarında adı geçen siyasetçi ve yöneticiler istifa etmeli mi?” sorusuna muhalefet seçmeninin yüzde 70.9’u “evet” derken, yüzde 25.6’sı “Evet, aklanana kadar görevden ayrılmalılar” yönünde görüş bildirdi. 

Cumhur İttifakı seçmeninin ise yüzde 15.6’sı “Suçlu olduklarını düşünüyorum, evet istifa etmeliler”, yüzde 21.3’ü “Evet, aklanana kadar görevden ayrılmalılar” düşüncesinde olduğunu belirtti.

“Peker’in açıklamalarından sonra Cumhur İttifakı’na / Erdoğan’a oy vermekten vazgeçen tanıdıklarınız oldu mu?” sorusuna iktidar bloğuna oy veren seçmenlerin yüzde 19.6’sı, muhalefet seçmenlerinin ise 23.9’u “evet” cevabını verdi.

  

Soylu’nun açıklamalarını izlediniz mi?

“Sedat Peker’in açıklamalarıyla ilgili Süleyman Soylu’nun açıklamalarını izlediniz mi” şeklindeki soruya Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 42.3’ü “İzledim, yeterli bulmadım” cevabını verirken, bu oran muhalefet seçmeninde yüzde 80’i buldu. “Yeterli buldum” diyenlerin oranı Cumhur İttifakı seçmeninde yüzde 32.2 olurken, muhalefette ise yüzde 1.1’de kaldı.

Kim daha ikna edici?

“Peker’in mi Soylu’nun mu açıklamaları daha ikna edici” sorusuna ise Süleyman Soylu’yu ikna edici bulanların oranı iktidar seçmeninde yüzde 25.5’te kalırken, Sedat Peker’i inandırıcı bulanların oranı ise yüzde 35.2 oldu. Bu oran muhalefet seçmeninde yüzde 1.1 Soylu, yüzde 82.1 Peker şeklinde oldu.

Hangi partiye oy verirsiniz?

“Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 31.5’i AK Parti, yüzde 26.2’si CHP, yüzde 13.1’i İYİ Parti, yüzde 11,9’u HDP, yüzde 7.9’u MHP cevabını verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy verir misiniz?

Son olarak katılımcılara “Olası Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz” sorusu yöneltildi. “Oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 34.1 çıkarken “Hiçbir şekilde vermem” diyenler yüzde 52.4 oldu. Kararsızlar yüzde 7 olurken, yüzde 5.9 “Diğer, adaylara bağlı” yanıtını verdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri