Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: Çok yüksek bir enflasyon sarmalının içindeyiz

Kerim Rota: Çok yüksek bir enflasyon sarmalının içindeyiz

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, iktidarın uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle Türkiye’nin çok yüksek bir enflasyon sarmalının içine girdiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. TCMB, son dört toplantısında faizi 500 baz puan indirmişti. Yüzde 50’yi aşması beklenen enflasyonu nasıl düşüreceğine değinmeyen Merkez Bankası, sadece baz etkisine umut bağladı.

TCMB, PPK metninde ise karara ilişkin, “Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; döviz piyasasında yaşanan sağlıksız fiyat oluşumlarına bağlı döviz kurlarına endeksli fiyatlama davranışları, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet TV’de değerlendirmelerde bulunan Rota, PPK’nin faiz kararı sonrası döviz kuru tahminini değerlendirdi. Rota, ”Orta vadede kurlarda yukarı yönlü hareketin kaçınılmaz olacağını düşünüyorum” dedi.

Rota’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘ÇOK TARTIŞILACAK BİR KARAR DEĞİL’

“Merkez Bankası politika faizi, Türkiye gerçeklerinden ve enflasyonun gerçeklerinden çoktan kopmuştu. Üzerinde çok tartışmaya değer bir karar olduğunu düşünmüyorum.

‘ÇOK YÜKSEK BİR ENFLASYON SARMALININ İÇİNDEYİZ’

Türk Lirası 1994’ten beri en değersiz seviyesinde. Zamlı asgari ücretler bu ayın sonunda ödenecek. TÜİK açlık sınırı muhtemelen 4 bin 250 Türk Lirasının üzerinde olacak. Böyle bakıldığı zaman Türkiye tarihinde ilk defa olacak. Asgari ücretin altına bazen nisan bazen haziranda düşer. Daha asgari ücret ele geçmeden bunun altına düştüğünü ilk defa göreceğim. Bu da çok yüksek bir enflasyon sarmalının içerisinde olduğumuzu gösteriyor”

‘ORTA VADEDE YUKARI YÖNLÜ HAREKET KAÇINILMAZ’

Orta vadede dövizin seyrine ilişkin değerlendirmede bulunan Rota, “Mart sonuna kadar 14 civarında sabit tutularak Kasım ve Aralık ayında yaşanan kur şokunun bir daha yaşanmaması için alınan bir mola olduğunu düşünüyorum. Bu kararın, sabit tutularak kısa vadede bir düşüşe sebep olacağını düşünüyorum. Ancak orta vadede kurlarda yukarı yönlü hareketin kaçınılmaz olacağını düşünüyorum.”

Rota son olarak şunları söyledi: “Kurlardaki göreceli iyileşeme bizlere bir fırsat penceresi açmıştır. Bu fırsat penceresine aklın rasyonalitienin ve bilginin eşliğinde kullanmak için kısa süreli belki birkaç aylık bir penceremiz var. Bizi yönetenler, ekonomi yönetimindekiler, sayın Cumhurbaşkanı bu akıl penceresinden girip Türkiye’de enflasyonla ciddi bir mücadeleyi başlatırlar diye umut ediyorum. Pek umudum yok” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri