Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: Dünya sıralamasındaki yerimiz utanç verici

Kerim Rota: Dünya sıralamasındaki yerimiz utanç verici

Gelecek Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, parti kurmayları ile Edirne’de bir basın toplantısı düzenledi. 

Rota, “Türkiye Temmuz ayında açıklanan %18,95’lik enflasyonu ile dünyada 200’e yakın ülke arasında en yüksek enflasyonu olan 17. ülke sıralamasından 13. ülke sıralamasına yükseldi. Bu utanç tablosunda Afganistan’ı görmememizin nedeni Afganistan’da bile enflasyonun 2020 yılında %5,61 olması.

Önümüzde sadece İran ve Etiyopya var

Burada 13. olmamız kötü olsa da dünyada hala yüksek enflasyon sorunu yaşayan büyük ve kalabalık ülke pek kalmadığını da eklemek gerekir. Böyle bakınca Türkiye dünyada nüfusu 50 Milyonun üstünde olan enflasyonu en yüksek 3. ülke konumunda. Önümüzde yalnızca İran ve Etiyopya var.

Sözde faize karşı olan bu hükümet Türkiye’yi dünya faiz liginde ise 8. sıraya çıkarttı. Nüfusu 50 milyonun üstünde olan ülkeler arasında ise Türkiye sayelerinde dünya şampiyonu haline geldi.

Gelecek Partisi olarak ekonomideki önceliğimiz enflasyonla gerçek bir mücadeledir. Enflasyonun kaybedeni sabit ve dar gelirli vatandaşlardır. Örnek vermek gerekirse son 1.5 yılda birikimli TÜİK enflasyonu %24 iken,

Gıda  %32.5

İşlenmemiş gıda %36.7 arttı.

Pirinç %35.6

Un %34.5

Ekmek %31.5

Dana eti %39

Tavuk eti %69

Yumurta %48

Margarin %82

Ayçiçek yağı %79 arttı.

Hepsi TÜİK verileri.

Dolayısıyla vatandaşlarımızın enflasyonla gerçek mücadele edecek kadrolara destek vermesini istiyoruz.

Enflasyonun sebebinin faiz olduğuna, döviz fiyatının döviz satarak düşeceğine inanan bir akıl Türkiye’nin rezevlerini tüketti. Bu kötü yönetim nedeniyle Türkiye’nin ekonomik ve siyasal güvenlik kalkanları inmiş vaziyette.

Yaşam Bağladeş düzeyinde

Bu kötü yönetim nedeniyle 2002 yılında kişi başı milli gelirimiz Bulgaristan’ın 1.5 katı iken şimdi Bulgaristan bizden 1.5 kat daha zengin hale geldi. Kişi başı 8.600 dolara düşen gelirimizin dağılımı da kötü. Türkiye’de ilk %20, gelirin neredeyse yarısını alıyor. Türkiye’de en fakir %20 ise Bangladeş düzeyinde yaşam sürüyor.

Gelecek Partisi olarak enflasyonu %5’in altına indirip, Türkiye’nin bozulmuş itibarını düzeltecek ve gelir dağılımını düzelteceğiz” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri