Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: Dünyada en yüksek enflasyonlu ilk 10 ülkeden biri Türkiye

Kerim Rota: Dünyada en yüksek enflasyonlu ilk 10 ülkeden biri Türkiye

Gelecek Partisi kurucularından Kerim Rota, Özlem Gürses’e büyük ses getiren açıklamalarda bulundu.

İşisizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, kent yoksulluğu ve çarpık büyüme modelinde tersten kırılan rekorlara değinen Kerim Rota, “Türkiye’de ekonomim geneli sorunlu. İşsizlik, piyasalardaki dengisizlik, gelir adaletsizliği, yoksulluk… Bütün rakamlar son 3-4 yılda büyük bir bozulmaya uğradı. Gelir adaletsizliği ve yoksulluk konusunda çok ciddi bozulmalar var. Orta sınıfın neredeyse kaybolduğu bir döneme gerdik” diye konuştu.

Kerim Rota: Yüzde 29 enflasyon yoksula yapılabilecek en büyük kötülük

Gelecek Partisi’nin ekonomiden sorumlu kurmaylarından Kerim Rota, “Gelir adaletini Türkiye’de bozan iki temel şey var. Bunlardan biri yüksek enflasyon. Yüzde 5’in üzerindeki enflasyonun çok yüksek olduğunu kabul etmek lazım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemin’e geçtikten sonraki 23 aylık kümüle enflasyon yüzde 29 olmuş. İki yılda yüzde 29 enflasyon yaratmak aslında yoksula, asgari ücretliye yapılabilecek en büyük kötülük. Hatta bir suç denebilir buna. Böyle bir ortamda 2 yılda en fazla yaratılması gereken enflasyon yüzde 10-11 seviyesinde olması gerekirken yüzte 30’a yakın bir enflasyondan bahsediyoruz. Bu tamamen kötü yönetim nedeniyle.

Rota: Dünyada en yüksek enflasyonlu ilk 10 ülkeden biri Türkiye

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkan Yardımcısı Kerim rota, “Dünyada 200’e yakın ülke var. Enflasyondan bahsediyoruz. Dünyada en yüksek enflasyonlu ilk 10 ülkeden birinden bahsediyoruz. Bu 10 ülkeden bir tanesi Türkiye. Gelişmiş ülkelere göre enflasyonumuz 4 kat seviyesinde. Gelişmekte olan bizim gibi ülkelere 3 kat gibi bir enflasyon yaşıyoruz. Enflasyon en son 5 hedefinin etrafında oldu? 2015-16 yıllarında. Toplam 15 yılda Türkiye 3-5 kez enflasyon hedefinin etrafında hedef tutturabildi” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri