Ana SayfaTürkiyeKerim Rota, garanti bedellerini değerlendirdi: Dolar’daki kuruşluk artışın hazineye milyarlarca maliyeti var

Kerim Rota, garanti bedellerini değerlendirdi: Dolar’daki kuruşluk artışın hazineye milyarlarca maliyeti var

Türkiye’nin cebinden bir kuruş dahi çıkmayacak denilen Yap-İşlet-Devret projeleri, Dolar'daki yükselişin de etkisiyle vatandaşın canını yakmaya devam ediyor. Gelecek Partili Finans Uzmanı Kerim Rota, Türkiye’nin Kamu Özel İşbirliği projeleri ile Cumhuriyet tarihi boyunca girdiği toplam dış borcun 1.5 katı kadar bir döviz borçlanma yükü altına girdiğini söyledi.

Önceki gün tarihi rekorunu kıran Dolar / TL kuru, gün içinde 7,37 seviyelerine kadar yükseldi. Dolardaki gidişatın ne yönde olacağı merak edilirken, Gelecek Partisi Kurucularından, finans uzmanı Kerim Rota Yap-İşlet-Devret projelerindeki can yakan tabloya dikkat çekti.

Kerim Rota’nın açıklamalarına göre, yıllara yaygın şekilde Hazine, yap-işlet-devret modeli nedeniyle 75 milyar dolarlık taahhüdün altına girmiş durumda. Rota, Dolar’daki kuruşluk artışın hazineye maliyetinin milyarlarca doları bulduğunu söyledi.

Rota’nın konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

Kamu Özel İşbirliği projeleri ile, tüm Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca oluşan kamu dış borcunun 1,5 katı kadar döviz taahhüdüne girilmiş durumda. Bu taahhütlerin çok önemli kısmı da 2010- 2013 yılları arasında gerçekleşti. Döviz kurunun yüzde 5 kadar artması halinde yaklaşık 35 milyar lira ek maliyet oluşacak. Bu sözleşmelerin çoğu yıllar önce yapıldı ve garanti bedelleri o günden bugüne lira bazında katlandı. Türkiye de kişibaşı milli gelir 12 bin dolar iken ve ileride 25 bin dolara çıkacağı projeksiyonları ile ihale edilen projeler, bugün geldiğimiz noktada kişibaşı 8 bin dolar milli gelire sahip bir ekonomiye ağır yük yüklemekte.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri