Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: Hoşgeldin bebek, kefil olma sırası sende…

Kerim Rota: Hoşgeldin bebek, kefil olma sırası sende…

Gelecek Partili Kerim Rota, paraanaliz.com adlı internet sitesinde bir yazı kaleme aldı. İşte Rota’nın yazısından öne çıkan başlıklar;

145 Milyar dolar, Türkiye Cumhuriyetinin 96 yılda oluşturduğu  kamu dış borcunun yaklaşık 1,5 katı. Türkiye’nin yıllık bütçesine neredeyse eşdeğer bir tutar. Milli gelirin de %20’sine yakın. İstanbul Borsasında işlem gören şirketlerin %60’ı kadar bir değer. Peki 145 Milyar USD nereden çıktı?

Siyasiler açısından genel bütçeye “tek kuruş” yatırım yükü getirmeden hizmet getirmenin bir yolu olarak görülmekte ve propagandası yapılmakta. Ancak yatırımcı ve finanse edenlere, işin yapılabilmesi için devlet tarafından uzun yıllara yayılan garantiler ve taahhütler verilmekte. Bu taahhütler araç geçişi, yolcu sayısı gibi olmakla beraber, kredi üstlenim veya kira garantileri şeklinde de olmakta. Cumhurbaşkanlığı Strateji başkanlığının verilerine göre  https://koi.sbb.gov.tr/  Türkiye’de bu modelle yapılan proje sayısı 246 adet. Yazının başında bahsettiğimiz 145 Milyar Dolar ise bunların sözleşme değeri Tabloda görülebileceği gibi sözleşme tutarlarının yarısından çoğu Havaalanı projeleri. Buna sağlık, Enerji ve Karayolu dahil edilince toplamın %95’ini oluşturuyor..

Dolayısıyla Türkiye’de yaşayan her vatandaşın bu KOİ sözleşmeleri nedeniyle 1,750 dolar kefaleti var. Türkiye’de vergi ödeyen mükellef sayısına bölünce de mükellef başına 13,000 dolar kefalet ortaya çıkmakta.

Peki, neredeyse hepsi son 10 yılda vatandaşlar adına imzalanan ve hepimizi kefalet altına sokan bu taahhütler hakkında ne biliyoruz ?

Bu ölçekteki sözleşmeler işletme, finans ve kamu yönetimi uzmanlığı gerektiriyor. Baştan kamu lehine yapılacak hata, yatırımcı ve finansörleri ciddi anlamda olumsuz etkiler. Kamu aleyhine yapılacak hata ise vergi verenlerin üzerine yüklenir.

Son günlerin popüler konusu Avrasya geçişi. Otomobiller için %56 zamla tek geçiş 23,30 TL den 36,40 TL’ye yükseltildi. Avrasya geçişi muhtemelen KOİ projelerinde en fazla bilgiye sahip olunan proje. Buna rağmen bu projede bile hala rakamları üst üste koyunca soru işaretleri var.

Emrah koş, verginin hesabını sor.

O zaman aradaki bu farkın nasıl oluştuğunu sormak ve cevabını almak hepimizin hakkı değil mi? Makul, mantıklı bir açıklaması varsa söyleyecek birşey yok. Projenin sözleşme imzası ile bitimi arasında haklı ek maliyetler ortaya çıkmış ve kamu bunları karşılamış olabilir.  Durum böyle olsa da bunu şeffaf bir şekilde öğrenmek her vatandaşın ve vergi mükellefinin hakkı. Ancak aradaki farkın akla yatkın bir açıklaması yoksa, bizim vergilerimizle, bizim kefaletimizle bu sözleşmelere imza atanları ve attıranları bilmek de tüm vatandaşların hakkı değil mi ?

Yazının tamamı için; https://www.paraanaliz.com/2020/ekonomi/kerim-rota-yazdi-hosgeldin-bebek-kefil-olma-sirasi-sende-43484/

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri