Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: İktidarın artık ne parası ne de zamanı kaldı

Kerim Rota: İktidarın artık ne parası ne de zamanı kaldı

Karar TV yayınında Türk ekonomisinin yaşadığı büyük bunalımı değerlendiren Kerim Rota, “İktidarın artık seçim ekonomisi güdecek ne kaynağı ne de zamanı kaldı” diye konuştu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkan faiz indirme kararını değerlendiren Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, “Türk lirası daha çok değer kaybedecek. Piyasa kontrolü elden çıktı, çöküşe gidiyor” dedi.

İktidar enflasyonla mücadeleyi terk etti

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi 100 baz puan indirerek yüzde 15’e çekti. Kararda, faiz indiriminin aralıkta devam edeceği mesajı verildi. Kararın hemen öncesinde 10,57 olan dolar/TL, karar sonrası sert yükselişe geçti. Dolar kuru 11’leri zorladı. Gelecek Partili Rota, 1 puanlık faiz indirme kararının beklentiler dahilinde olduğunu vurgulayarak, AK Parti iktidarının enflasyonla mücadeleyi bıraktığını ifade etti.

Rota, Merkez Bankası’nın peş peşe aldığı faiz kararlarına ilişkin şunları kaydetti:

“Karardan ziyade en önemli şey kararının 5 dakika geç verilmesi. PPK kararları 20 yıldan beri saatine yayınlanır. İlk defa böyle bir gecikme oldu. Bu teknik bir aksaklıksa Merkez Bankası açıklamalı. Acaba bir tartışmamı çıktı? diye sorular aklımıza geliyor. 1 puan tabii beklenti dahilindeydi. Bu Türk lirasının daha da değer kaybedeceğini gösteriyor. Piyasa kontrolden çıktı, çöküşe gidiyor.”

Verin yetkiyi sözünden sonra 3 yıl başarısızlıkla geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Verin yetkiyi, görün etkiyi” sözünü hatırlatan Rota, “Cumhurbaşkanın siyasi kariyerinde en önemli sözü “yetkiyi verin” lafıydı. Bunun ardından başarısız 3 yıl geçti. Seçimlere 1,5 yıl kaldı en azından faiz konusunda bir başarı koyma durumunda olabilir. Ama insanların bu kadar etkileneceğini öngörmemiş olabilir” dedi.

Rota, Merkez Bankası’ndaki ısrarlı faiz indirme kararına ilişkinse, “Enflasyonla mücadele konusu tamamen kenara atıldı. Bu bir kader olarak kabul edildi. Ne kadar enflasyon çıkarsa o kadar asgari ücret zammı gibi seçime kadar bu işi götürme noktasına geldiklerini düşünüyorum” diye ifade etti.

Kimse cebinde Türk Lirası tutmak istemiyor

Kur artışı ile enflasyonun birbirini beslediğini ifade eden Rota, iktidarın aldığı ekonomik kararlarla seçime kadar gidemeyeceğini söyledi.

Eski Merkez Bankası Naci Ağbal’ın başkanlıktan alındığından bu yana kurun 40’ı geçtiğini söyleyen Rota, “Türk lirasının tasarruf aracı olma özelliğini yitirdiği gibi artık cebe girmeyen, istenmeyen bir para durumunda. Kimse cebinde ve banka hesabında Türk lirasını tutmak istemiyor. Bu son 2 ay içinde oldu” dedi.

Merkez Bankası faiz karar ile tahvil faizi arasındaki orantıya değinen Rota, “Şahap Bey en çok faiz indirip en çok tahvil faizine sebep olan başkandır. Bu çarpıklığın altına imza atan ilk başkandır” diye konuştu.

Kamu borcu 2 katına çıktı

AK Parti’nin iktidar geldiğinden bu yana kamu borçlarını grafikle gösteren Rota, kamu borcunun 2’ye katlandığını söyledi. Rota, “2003’den 2011 yılına kadarki sürede 252’den olan kamu borcu 504’e çıkmış. 2011’den 2018 arasında ise 504’ten 1,010. 2018’den 2021 yılında ise 1,010’dan 2,043’e yükselmiş” dedi. Rota, bütçedeki faiz harcamalarının ise 3,8 kat arttığını ifade etti.

Döviz borcunu ödemek için faizi artırmaları gerek

Taha Akyol’un bu nereye gidecek böyle? Şahsi hayatımızdan da şüphe ediyoruz sorusuna Rota, “Bireysel olarak Türkiye’nin fakirleşmesini hepimiz çok net hissediyoruz. Ama kurumlar ve devlet açısından da aha zor. Türk lirasından olan vergi gelirlerini çok daha fazla arttırmaları gerekiyor ki bu döviz borçlarını ödeyebilsinler. Çünkü devletin bir döviz geliri yok” diye cevap verdi.

Değiştirdikleri modeli dayatmaya çalışıyorlar

AK Parti iktidarını uyguladığı politikalara ilişkin, cari açık kapatılarak, enflasyon düşürme modelinin ‘ciddi bir makas değişimi’ diye değerlendirdi. Rota, “Bu modeli bize pazarlamaya çalışıyor. Çok dar bir çerçevede bir model değişimi yapılmış ve bize dayatılmaya çalışılıyor. Bu toplumsal bir mutabakatla alınmış bir karar değil” dedi.

Rota, “Bugünkü faizle beraber 50 milyon üstü ülkelerde, İran ve Etiyopya’dan sonra en yüksek faizli ülkeyiz” ifadesini kullandı.

Önemli olan itibar açığı

Ekonomi ve dış siyasette özellikle güven vurgusuna dikkat çeken Rota, Türkiye’ye en çok yatırım yapılan dönem en pahalı olduğu dönemdi. Çünkü güven ortamı vardı. “Türkiye’nin risk prim yüzdesine değinen Rota, “Bütçe ve cari açık toparlanır. Ama itibar açığı sürdüğü sürece bunlardan kurtulamazsınız” dedi.

Ne kaynakları ne zamanları kaldı

İktidarın artık seçim ekonomisi şansının az olduğunu ifade eden Rota, “Seçim ekonomisi güdecek ne kaynakları ne de zamanları kaldı. Attıkları her adımın sonucunu gerek piyasalar gerek enflasyon açısından çok hızlı yaşıyor. Zam verip 3 ay sonra seçime gitmeyle yarar ummak bile çok geç olabilir. Enflasyon kendilerini takip ediyor. Bütçe açığıyla gelecek sene alım güçlerini idare ederiz sonrada seçime gideriz macerasının sonu çok daha yüksek enflasyon olabilir” diye konuştu.

Ekonomik sorundan çıkmak için vergi reformunun gerekli olduğunu vurgulayan Rota, “Bunun çözümünü hükümetin bütçeyi açmakla yapacağını düşünüyorum. Bütçe nispeten iyi gidiyor. Bütçeyi açarlarsa hane halkı rahatlar” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri