Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret düzeyi tespit edeceğiz

Kerim Rota: İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret düzeyi tespit edeceğiz

Gelecek Partisi’nin ekonomi vizyonunu ve politikalarını paylaştığı Ekonomide Gelecek Modeli adlı toplantıda konuşan Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Kurulu üyesi Kerim Rota, asgari ücret meselesine değindi.

“İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret düzeyi tespit edeceğiz” diyen Rota, şunları söyledi: “Çalışan açısından asgari ücretten verginin kalkması ve işveren açısından istihdam yükünün azaltılması bütçede kalıcı bir hasara yol açmadan yapılabilecek durumdadır. Bütçede bunun için hem gelir hem gider tarafında neler yapılabileceğine ilişkin ayrıntılı çalışmalar yaptık. Asgari ücretle çalışanlara bürüt ücretlerini net olarak ödeyeceğiz. Asgari ücreti enflasyonun üzerinde artırarak düşük düzeydeki ücretlerin reel olarak yükselmesini sağlayacağız.”

Vergi yükünü azaltacağız

İşveren tarafından ödenen Sosyal Güvenlik ve vergi yüklerini azaltılacağını söyleyen Rota, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceliğimiz çalışan ve iş sağlayan olacaktır. Biz başkaları gibi kayıt dışı varlık, şüpheli servet ve rantiyeyle imar barışı değil, emek barışı ilan edeceğiz.”

Kayıtsız çalışanla barış

Kayıtsız çalışanlara da değinen Kerim Rota, “Bir seferliğine kayda alma koşuluyla barış sağlayacağız. Böylece hem kayıtsız çalışan sayısını azaltacağız hem de işverenin asgari ücret için katlandığı yükü azaltarak sanayi ve hizmetler kesiminin daha verimli olmasını sağlayacağız. Asgari ücretle ve asgari ücrete yakın ücretlerle çalışanların oranını düşürecek politikalar ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı.


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri