Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: Merkez Bankası bir gecede 60 milyar zarardan 70 milyar lira...

Kerim Rota: Merkez Bankası bir gecede 60 milyar zarardan 70 milyar lira kâra geçirildi

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Merkez Bankası’nın bir gecede 60 milyar zarardan 70 milyar lira kâra geçirildiğini söyledi.

KRT TV canlı yayınında Karar Yazarı Akif Beki ve Yavuz Oğhan’ın sorularını cevapladı. Rota, “Merkez Bankası’nın 31 Aralık’ta bir günde 130 milyar kâr yaptığını göreceksiniz” diyerek şunları söyledi:

60 MİLYAR ZARARDAN 70 MİLYAR KÂR

“Merkez Bankası, 30 Aralık’tan 31 Aralık’a bir anda 60 milyar zarardan 70 milyar kâra geçti. Burada zararda olan kurumu zararda göstermemek kârlı göstermek için elindeki döviz işlemlerini bir Hazine’yle ya da bir kamu bankasıyla realize edilmesi durumu var.”

Kerim Rota sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elinizde sizin 8 liradan döviz var. Merkez Bankası için söylüyorum, bu dövizler bir yerde duruyor. Sonra bunları 13 liradan satıyorsunuz. Aradaki 5 lirayı kâr yazıyor ve bu seneki defterlerinizi daha iyi gösteriyorsunuz. Şunu göstermemek istediklerini anlıyorum, ‘Merkez Bankası 70 milyar zarar etti’ denmesin diye yapmış olabilirler. O zaman sıfıra getir. Neden 60 milyar kâra geçirip seneye temettü dağıtacaksın? Bu kâr nisan ayında Hazine’ye gidecek.

30 ARALIK BİLANÇO VAZİYETİ

Merkez Bankası 30 Aralık tarihli bilanço vaziyeti, bankanın 70 milyar TL’ye yakın zarar yazacağını gösteriyordu. Merkez Bankası en son 2005 yılında zarar etmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri