Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: Merkez Bankası rezervlerinin satılmasının soruşturmasının yapılacağını düşünüyorum

Kerim Rota: Merkez Bankası rezervlerinin satılmasının soruşturmasının yapılacağını düşünüyorum

Rota, Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca biriktirilen döviz rezervlerininin satılmasına tepki gösterdi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Finans Uzmanı Kerim Rota, KRT ekranlarında Çiğdem Akdemir ile Söz Meclisi programına katılarak ekonomi gündemine dair çarpıcı yorumlarda bulundu.

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca biriktirdiği 128 milyar dolarlık döviz rezervlerinin son 1.5 yıl içinde piyasalara satıldığını söyleyen Rota, “Bunun kitabının yazılacağını ve soruşturmasının yapılacağını düşünüyorum ileriki yıllarda. Çünkü ortada kapı arkası yöntemlerle bu satışa izin veren bürokratlar var ve bu satışı ciddi anlamda teşvik eden ve emrini veren siyasiler var” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve ekonomideki gelişmelere dair de yorumlarda bulunan Kerim Rota’nın açıklamalarından bazı satır başları şu şekilde:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin başlangıcından beri olan 2.5 yıllık sürede bir aile içi olarak süregelen meselenin ardından, ekonomi yönetiminin biraz daha ehil olduğu varsayılan isimlere teslim edildiğini gördük.

Devlet geleneklerinin hemen hepsinin hiçe sayıldığı, çok olaylı bir teslim ediş oldu. Merkez Bankası başkanının görevden alınması, bir bakanın Instagram’dan istifası, 26-27 saat teyit edilmemesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin nasıl döküldüğünü çok iyi gösterdi

Piyasa çok kötü yönetilmekle daha az kötü yönetilme ihtimali arasında bir tercih yaptı. Piyasalardaki bu ani hareketi anormal görmüyorum, fiyatlamanın normal olduğunu düşünüyorum.

Son 2.5 senede kişi başına milli gelir, 15 sene geriye gitti. Kurlardaki Türk Lirası’nın değeri 1994’e geri döndü. Türkiye’nin risk primi, 2009’a geri döndü. Faiz dışı bütçe açığı 2002 yılına geri döndü. Son 2.5 senede başardıkları bunlar.

Devlet tasarruf edecek mi? Türkiye böyle bir ekonomik zorluk yaşarken bir tane uçaktan, makam arabasından fedakarlık edilmediğini gördük. Bu aşamayı geçebilecekler mi hiç zannetmiyorum

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca biriktirdiği 128 milyar dolarlık döviz rezervleri 1.5 yıl içinde piyasalara satıldı. Bunun kitabının yazılacağını ve soruşturmasının yapılacağını düşünüyorum ileriki yıllarda.

Merkez Bankası rezervlerinin satılmasının büyük ihtimalle soruşturması yapılacak ileriki yıllarda. Çünkü ortada kapı arkası yöntemlerle bu satışa izin veren bürokratlar var ve bu satışı ciddi anlamda teşvik eden ve emrini veren siyasiler var.

Türkiye 2 milyar dolara yakın bir ilaç borcunu ödeyemezken, köprü, otoyol müteahhitlerinin ödemeleri senede birden ikiye çıkartıldı, her 6 ayda bir paraları tıkır tıkır ödeniyor.

Türkiye’nin yıllarca biriktirdiği döviz rezervlerini, ihtiyat akçesini çarçur ederseniz, işsizlik fonundaki paraları kamu bankalarına aktarırsanız, kamu bankalarındaki batık kredileri gizleyip büyütürseniz sıcak paraya mahkum kalınıyor tabii ki

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri