Ana SayfaTürkiyeKerim Rota: Türkiye'de enflasyon %14,6. Dünyada yüzde 10'un üzerinde enflasyonu olan ülkeleri...

Kerim Rota: Türkiye’de enflasyon %14,6. Dünyada yüzde 10’un üzerinde enflasyonu olan ülkeleri saysam herhalde isimlerini bile bilmezsiniz

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programının konuğu oldu. Ekonomik gidişata ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rota, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinde üç temel sorunun olduğunu belirten Rota, bu sorunların diğer sorunları da tetiklediğinin altını çizdi. Gelecek Partili Rota, “Yoksulluk, işsizlik, enflasyon. Bu üçünü birbirine harmanladığınızda bu sorunlar diğer sorunları da tetikliyor” dedi.

TÜİK’in rakamları ışığında Türkiye’deki ekonomik tabloya ilişkin yorumlarını paylaşan Rota, “Türkiye’deki yoksul sayısı 17,2 milyon. Yoksul dediğimizde de aylık 1000 liranın altında kazanan insanları sayıyoruz. Yani bin 50 lira kazanan yoksul sayılmıyor. Toplumun yüzde 21’inin yoksul olduğu bir yer. İşsizlik; TÜİK rakamlarına göre yüzde 12,7 ama geniş tanımlı işsizlik yüzde 27 ve 9,9 milyon insan Türkiye’de iş piyasasından çekilmiş durumda” diye konuştu.

Dünyada yüzde 10’un üzerinde enflasyonu olan ülkeleri saysam isimlerini bile bilmezsiniz

Türkiye’nin ekonomi alanındaki bir diğer sorununun da enflasyon olduğunu dile getiren Rota, “Türkiye’de enflasyon %14.6. Dünyada yüzde 10’un üzerinde enflasyonu olan ülkeleri saysam herhalde isimlerini bile bilmezsiniz” ifadelerini kullandı. Rota, enflasyonun neredeyse bütün dünyada bitmiş bir sorun olduğunu da kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

Türkiye’deki asıl sorunun kaynağının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olduğunu belirten Rota, ülkedeki problemin kötü yönetim problemi olduğunu vurguladı. Kerim Rota, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiğinden beri Türkiye’nin her kademede küme düştüğünü söyleyerek “Türkiye kişi başı milli gelirde dolar cinsinde, 2016’dan bu yana en fazla azalan ülke. Biz bunu hak ediyor muyuz?” ifadelerini kullandı.

4 dolara yapılmış Avrasya Tüneli 7 dolara nasıl çıktı? Bunu soranlar bilgiye ulaşamıyorlar, “devlet sırrı” diyorlar

Avrasya Tüneli üzerinden KÖİ projelerini de eleştiren Rota, şunları söyledi: “4 dolar artı KDV ile ihale edildi. Bugün geçiş ücretiyle 46 lira olması planlanıyor. Bölün bugünkü kurlara 7 dolara geliyor. Bu 4 dolardan 7 dolara nasıl çıktı sözleşmesi 4 dolara yapılmış köprünün, bunu soranlar bilgiye ulaşamıyorlar. Çünkü ‘devlet sırrı’ yanıtını alıyorlar.”

İtibar açığını kapatmak için Zambia ve Sierra Leone seviyesinde faiz vermek durumunda kalıyoruz

Kerim Rota, Türkiye’nin bir itibar açığının söz konusu olduğunu belirterek “İtibar açığını kapatmak için Zambia ve Sierra Leone seviyesinde faiz vermek durumunda kalıyoruz. Merkez Bankası’ndan satılan 130 milyar doların hangi amaçla, hangi talimatla yapıldığı konusunda bir soruşturma yapılmış olsaydı itibar açığının bir kısmı kapatılmış olabilirdi ama aynı hükümetin devamının bir uygulaması olduğu için bunu tercih etmediler” şeklinde konuştu.

Kerim Rota’nın konuk olduğu Çalar Saat programını tamamı aşağıdaki linkten izlenebilir:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri