Ana SayfaTürkiyeKerim Rota’dan ses getiren yazı: Pandemi döneminde üç finansal hikaye

Kerim Rota’dan ses getiren yazı: Pandemi döneminde üç finansal hikaye

Rota, Paraanaliz için kaleme aldığı finansal öykü ile büyük ses getirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Ekonomi uzmanı Kerim Rota, ses getiren bir finansal öykü daha kaleme aldı.

Paraanaliz için yazdığı ilk finansal öykü ile büyük ses getiren Rota, ikinci yazısıyla da yine büyük dikkat çekti.

Zekeriyaköy’den Burak ve Elif, imalathanesinden Halit bey ve Ferahevler’den Sinan ile Ayla çiftinin pandemi dönemindeki finansal hikayelerini kaleme alan Rota, adeta pandemi dönemi Türkiye’sini üç farklı hikaye üzerinden tasvir etti.

İşte Kerim Rota’nın “Maslak şubemize bekleriz” başlıklı o yazısı:

Burak ile Elif

Burak bilişim sektöründe 25 yıldır kesintisiz çalışıyordu. 5 yıl önce şirket içinden terfi ederek Genel Müdür olmuştu. Birçok büyük kuruluşa teknoloji hizmeti sağlıyorlardı. Pandeminin başlamasıyla beraber müşterilerinin talepleri farklılaştı. Uzaktan çalışmaya hızlı adapte olmak, önceliğe dönüşmüştü. Daha önce ofis ortamında yapılan birçok işin çevrim içi olarak yapılması talebi geliyordu. Kendi şirketi yıllar öncesinden bu tür bir dönüşüme geçmişti, kolları sıvadılar ve taleplere hızla karşılık verdiler.

Eşi Elif ise bir online satış şirketinin pazarlama direktörüydü. Pandemi doğal olarak bu tür şirketlerin cirolarını arttırdı. Elif şirketin bilinirliğinin iyice yerleşmesi ve pazar payının artması için yeni kampanyalar düzenledi. Dağıtım ağının hızla artan talebe yetişebilmesi kolay olmadı. Ancak birkaç aylık bocalama sonrasında dağıtım şirketlerinin yeni döneme hızla uyum sağlaması sayesinde büyük bir sorun yaşamadılar.

Pandemi Elif Burak çiftinin işlerinde bir aksama yaratmasa da artık tamamen evden çalışmaya başlamışlardı. Kızları da derslere evden bağlanıyordu. Oturdukları Maslaktaki 3+1 dairenin balkonu olsa da, hem ilave bir çalışma odasının hem de nefes alınabilecek bir bahçenin ne büyük bir ihtiyaç olduğunu kısa zamanda fark ettiler.

Buna uygun bir ev bulmaları uzun sürmedi, 2020 Haziran ayında yakın arkadaşlarının oturduğu Zekeriyaköy’deki sitedeki bahçeli ev için ev sahibi ile çok da pazarlık yapmadan anlaştılar. Eşini yıllar önce kaybetmiş olan emekli ev sahibi de zaten pandemi sonrası yazlığında çok daha uzun süre geçirmeye karar vermişti. Evini satacak, kızı ve torunlarının olduğu sitedeki 2+1 dairesine geçecekti.

Burak ve Elif’in bu evi almak için yeterli birikimleri vardı. O nedenle 2,5 Milyon TL civarında değeri bulunan oturdukları evi hemen satışa çıkarmadılar. Elif’in şirketindeki finans müdürüne danıştılar. Finans müdürü kurların ekonomi yönetimince baskılandığını, ileride çok artabileceğini o nedenle hazır konut kredisi faizleri düşmüşken faydalanmalarını tavsiye etti.

Burak ve Elif’in planı

Yıllardır müşterisi oldukları, mevduatlarını da tuttukları kamu bankasının Maslak şubesine başvurdular. Bu bankada 2 Milyon TL’nin yanı sıra 300,000 Usd birikimleri vardı, ancak dolar kuru uzun süredir 6,85 de çakılıp kalmıştı. Aylık %0,72 faizle 10 yıllık kredileri ekspertiz süreci dahil 2 hafta içinde onaylandı. Zekeriyaköy’de alacakları evin fiyatı 4 Milyon TL idi. Çıkan ekspertiz değeri 3,1 Milyon TL olduğundan 2,5 Milyon TL kredi kullanma imkanları olsa da, 2 Milyon TL kullandılar. Kalan 2 Milyonu TL mevduatlarından ödeyerek ev sahibinin aynı şubedeki hesabına tüm parayı geçtiler. Ayda ödeyecekleri 25 bin TL taksit bütçelerinin üzerinde olsa da, hem evlerini satınca gelecek nakitle, hem de mevcut 300 bin USD birikimleri ile gerekirse oluşacak açığı kapatacaklarını planladılar. 22 Temmuzda yeni evlerine yerleştiler.

Halit bey

Halit beyin 25 yıl önce lokantacılıktan başlayarak büyüttüğü yemek imalat işi çok karlı olmasa da kendisi ve birçok aile için geçim kapısı haline gelmişti. İmalathanede hazırlanan yemekler ofis mutfaklarına taşınıyor ve orada yine Halit beye bağlı personel tarafından servis ediliyordu. İmalathane, şoförler, gıda mühendisi, servis elemanları derken şirketin çalışan sayısı 50’yi bulmuştu. Birçoğu asgari ücretle çalışsa da, toplayınca yıllık personel gideri 3,5 milyon TL’ye yaklaşmıştı. Her öğlen binlerce kişiye yemek servis eden şirket pandemi başlangıcında zor bir tercihle başbaşa kaldı: Halit bey ile sözleşmesi olan çoğu Maslakta plazalarda olan şirketler ya yarı zamanlı çalışmaya geçmişti, ya da tamamen evden çalışmaya dönmüştü. Şirketin sağladığı öğün sayısı planlananın dörtte birine düştü. Şirketlerin bir çoğu hizmet alımını çok azalttı veya tamamen kesti. Bir kısmı ise hizmet almamasına karşın yılsonuna kadar sözleşmedeki tazminatı ödeyerek Halit bey ve çalışanlarının mağdur olmamasına gayret etti. Müşterilerinin hepsi de aslında iyiniyetliydi, pandemi biter bitmez tekrar Halit beyden hizmet alacaklarını söylediler. Buna rağmen Halit beyin bu sabit maliyetlerle devam etmesi mümkün değildi. İşin yapısı gereği öğün sayısının dörtte bire inmesi personel sayısını o kadar azaltmıyordu. Halit bey yıllardır evlatları gibi gördüğü çalışanların yarısını ücretsiz izine göndermek zorunda kaldı. Bu zor tercihi yaparken günlerce uyumadı. Sonunda tercihini ya işe en son girenlerin, ya da eşi çalışanların izne gönderilmesi yönünde kullandı. Çalışan sayısı yarıya inse de, imalathanenin kirası ve malzeme aldığı yerlere olan bazı taahhütleri devam ediyordu. 2020 başında öğün fiyatlarına %8 zam yapabilmişti, ancak haldeki gıda fiyatları pandeminin de etkisiyle daha ilk 6 ayda %10’dan fazla artmıştı bile.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri