Ana SayfaDünyaKhaby Lame kimdir? TikTok'ta nasıl ünlü oldu? Khabane Lame nereli, kaç para...

Khaby Lame kimdir? TikTok’ta nasıl ünlü oldu? Khabane Lame nereli, kaç para kazanıyor?

Khaby Lame kimdir kaç yaşında ve nereli? Hayatın karmaşık olması gerekmediğine dair takındığı jest ve mimikle TikTok fenomenine dönüşen İtalyan’ın şöhreti Torino’dan dünyaya yayıldı. Yoksulluk içinde büyüyen Khaby Lame şimdi kaç para kazanıyor?

Khabane Lame, İtalya merkezli Senegalli bir sosyal medya kişiliğidir. YouTube kanalının 5 milyona yakın abonesi var. Onu sevenler tarafından oluşturulan bir tür ‘fun’ YouTube sayfasının da 5 milyona yakın abonesi bulunmakta. Aynı zamanda Instagram ve Twitter’da da aktif. Ancak onu asıl ünlü yapan TikTok uygulamasıyla çektiği videolar oldu.

Lame, Senegalli bir anne ve İtalyan bir babanın çocuğu olarak Dakar, Senegal’de doğdu. Babasının iş için yer değiştirmesinden sonra, üç yaşındayken ailesiyle birlikte İtalya’ya taşındı.

Khaby Lame kimdir? Kaç yaşında?

Bir TikTok fenomeni olan Khaby Lame, günlerini üç kardeşiyle birlikte Chivasso’daki ailesinin evinde başka işler arayarak geçirdi. Bir gün TikTok’u indirdi ve yatak odasında onunla oynamaya başladı ve Khaby Lame adı altında kendi videolarını yayınladı. Ve yavaş yavaş, şaşırtıcı bir kariyer doğdu.

21 yaşındaki Lame ilk başta, birçok TikToker gibi, dans ederken, video oyunları izlerken veya komedi gösterileri yaparken kendi kliplerini oluşturdu. Ardından, bu yılın başlarında, sosyal medya platformlarını dolduran cankurtaran videolarıyla dalga geçmeye başladı. Onlara sözsüz bir omuz silkme veya kızgın bir bakışla tepki verdi. Bu jest ve mimikler de onun imzasına dönüştü.

Şimdi Lame (Lah-MAY olarak telaffuz ediliyor) 114 milyon takipçisi ile TikTok’taki en popüler adamı. Önündeki tek kişi, genellikle ablası Dixie ile eğlenceli videolar yayınlayan Kaliforniyalı bir genç olan dansçı Charli D’Amelio.

Neden konuşmuyor?

Lame, CNN’e yakın tarihli bir video röportajında, “Bu fikri buldum çünkü bu videoları dolaşırken gördüm ve buna biraz basitlik getirme fikrini beğendim” dedi.

“Bu tür bir jest tesadüfen geldi. Mümkün olduğunca çok insana ulaşmanın bir yolunu düşündüm. Ve en iyi yol konuşmamaktı.”

Videolarının kendine has bir tarzı

Khaby Lame uzun uzuvları ve etkileyici, unutulmaz bir yüzü olan ince bir Senegalli adamdır. Kliplerinin çoğunda, aynı görevi yapmanın daha basit, daha mantıklı bir yolunu kullanarak aşırı karmaşık işler yapan insanların videolarını yeriyor.

Örneğin bir videoda Lame, bir muzu bir satırla dikkatlice dilimleyen birinin videosuna yanıt olarak elleriyle bir muzu soyuyor. Bir diğerinde, aynı görevi gerçekleştirmek için bir sebze soyucu kullanarak dişleriyle gürültülü bir şekilde salatalık soyan bir kadının videosuna tepki veriyor. Lame’nin tepkisi genelde ellerini açarak kafasını sallamak oluyor.

Nasıl ünlü oldu?

Lame sağduyulu yaklaşımından sonra avuç içleri yukarı bakacak şekilde açarak ‘işte bu kadar’ der gibi uzatır. Bazen göz deviriyor ya da başını sallıyor. Bu sessiz ama etkileyici tepkiler, onu sosyal medyada en tanınan dijital yaratıcılardan biri haline getirdi.

Lame, “Belki de yüz ifadelerim komik olduğu ve insanları güldürdüğü için sevildim. Bu sadelik insanları güldürüyor ve ben buna bayılıyorum” dedi.

Bir pazarlamacı, Lame’in videolarının popülaritesinin, sözsüz iletişimin dil engellerini nasıl aşabileceğini ve kültürler arasında bağlantılar kurabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Houston merkezli pazarlama ajansı Thirty6five’ın kurucusu Christina Ferraz, “Görülmek veya anlaşılmak için konuşmanıza gerek yok. Duygular evrenseldir” dedi.

Hayatın karmaşık olması gerekmediğine dair bir mesaj

Lame’in can sıkıcı mizahı, dünyanın her yerinden hayranları kendine çekti. Ona düzenli olarak basit görevleri karmaşık şekillerde yapan insanların videolarını gönderiyorlar.

Khaby Lame “Sorunları çözenin ben olduğumu biliyorlar, bu yüzden beni etiketliyorlar ya da benden bahsediyorlar ve ‘Khaby, sıra sende, bu sorunu çöz çünkü sana ihtiyacımız var’ diyorlar” diyor.

Sabırlı yüz ifadeleri de onu bir ‘meme’ yıldızına dönüştürdü. Yüzü sosyal medyadaki tepki videolarında yeniden yayınlandı.

Diğer bazı sosyal medya yıldızlarının aksine, Lame’in videoları aşırı üretilmiyor. Mizahı iletmek için basit eylemler ve görüntüler kullanıyorlar, bu da onun özgünlüğünü artırıyor ve hayatı daha az karmaşık hale getirme fikrini güçlendiriyor.

Ayrıca, dünyanın karantinadan kilitlendiği bir dönemde ün kazandığı için içeriğinin insanlarda yankı bulduğuna inanıyor.

Pazarlama uzmanlarına göre Lame’in videoları hayatı ne kadar sıklıkla gerektiğinden daha zor veya karmaşık hale getirdiğimizi ortaya koyuyor.

Lame, TikTok’ta en hızlı büyüyen içerik oluşturuculardan biridir. Sosyal medya analizlerini takip eden Social Blade’e göre, günde ortalama 200 bin takipçi kazanıyor ve platformun en popüler yıldızını gölgede bırakmak üzere.

Ancak Lame, video yayınlamaya başlama nedeninin bu olmadığını söyledi. “TikTok’ta birinci, ikinci veya dördüncü en popüler olmam umurumda değil. Video çekmeye başladım çünkü o karantina döneminde insanları güldürmek istedim” dedi.

Khaby Lame’nin hayatı

Popülaritesi uluslararası kapılar açtı Popülerliği gibi, Lame’in geçmişi de farklı kıtaları aşıyor. Senegal’de doğdu ve bir yaşındayken ailesiyle birlikte İtalya’ya taşındı. Hayatının çoğunu, kendisini ırkçılıktan koruduğuna inandığı toplu konutlarda geçirdi.

“Orada her etnik kökenden insanlar vardı, bu yüzden birbirimizi çok korurduk. Irkçılık konusunda hiçbir zaman bir sorun olmadı” dedi.

Henüz İtalyan vatandaşı olmasa da akıcı İtalyanca konuşuyor ve ülkeyi kendi evi olarak gördüğünü söylüyor.

Vatandaşlık başvurusunda bulundu ve sürecin geçmesini beklerken, Senegal pasaportuyla Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki etkinliklere seyahat etmesinin zor olduğunu anlattı.

Ne kadar para kazanıyor?

Khaby Lame’nin seyahat edememesi ününü etkilemedi. Popülaritesi – aynı zamanda Instagram’da 47 milyon takipçisi var – Netflix, İtalyan gıda şirketi Barilla gibi uluslararası şirketlerle ortaklıklara kapı açtı. Khabane Lame, İtalya’nın Chivasso kentinde bir yaşından beri toplu konutlarda büyüdü. Business Insider’a göre, sosyal medya yıldızının 2 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca TikTok’a yüklenen tanıtım videosu başına 50 bin dolara yakın ücret aldığını iddia edildi.

Lame, en büyük sosyal medya yıldızlarının içeriklerinden yılda milyonlarca dolar kazanabilmesine rağmen, ortaklıklardan ne kadar para kazandığını söylemeyi reddetti.

Ünlü olduğundan beri en büyük satın alımının bir iPhone 12 olduğunu, böylece daha iyi videolar çekebileceğini söyledi. “Çılgın bir şey almıyorum,” dedi.

Ancak hayatı, sadece 18 ay önce, ailesiyle birlikte yaşayan işsiz bir genç adam olduğu günlerinden çok uzak. Annesi ve babasının başarısından gurur duyduğunu
“Dünyanın geri kalanı gibi (onlar için) beklenmedik bir şeydi. “Ailemin ben çocukken ne olmamı istediklerine dair hiçbir fikirleri yoktu – önemli olan benim mutlu olmam ve iyi bir işim olmasıydı.” sözleriyle anlattı.

Lame şimdi Milan’da menajeri ile birlikte yaşıyor. Paylaşımları, idolü aktör Will Smith de dahil olmak üzere ünlülerden tam not alıyor.

Ve daha fazla TikTok yıldızı film şirketleriyle anlaşmalar imzaladıkça, Lame bir çocukluk hayalini gerçekleştirmeyi ve Smith ile bir projede çalışmayı umuyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri