Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu: CHP olarak Davutoğlu'nun çağrısını destekliyoruz

Kılıçdaroğlu: CHP olarak Davutoğlu’nun çağrısını destekliyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın hedef aldığı parti eski başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun “Yaşayan cumhurbaşkanları dahil, ilgili herkesin mal varlığı Meclis’te araştırılsın” çağrısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yanıt gecikmedi. Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun çağrısına “Siyasetin kirlilikten arınması için buna ihtiyaç var. Biz destekleriz. Bunu vatandaş da bekler” sözleriyle karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda, Davutoğlu, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’i hedef alarak, “Bunlar Halkbank’ı dolandırıyorlar” demişti.

Davutoğlu, Erdoğan’ın suçlamalarına, “Bu ülkeye hizmetten gayrı hiçbir hedef gütmemiş ve bütün bir ömrünü buna adamış bir başbakana ‘dolandırıcılık’ iftirasında bulunulmuştur” diye yanıt vermişti.

Ahmet Davutoğlu, “İstanbul Şehir Üniversitesi arazisine ilişkin asılsız ithamlara dair…” başlığıyla yaptığı açıklamada “Üniversiteyi üniversite yapan araziler ve binalar değil, bilim insanları ve öğrencilerin oluşturduğu sosyal iklimdir. Her gördüğü araziye dolar hesabı ile değer biçenler bunu anlayamazlar” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Üniversiteler üzerinden siyasal hesaplaşma ve bunun baş aktörlüğünü Erdoğan’ın üstlenmesi, bu kurumlara saygısızlığın bir göstergesidir. Merak ediyorum o vakfın kurucuları arasında Davutoğlu olmasaydı, vakfın yönetiminde Erdoğan’a yakın isimler olsaydı böyle bir tartışma gündeme gelir miydi? Gelmezdi…”

Kılıçdaroğlu: Banka aracılığıyla Şehir Üniversitesi’ni ele geçirmek doğru değil

“Erdoğan düne kadar kendi yandaşlarını, banka borçlarından, ekonomik sıkıntılarından kurtardı. Ankara’da Erdoğan’ın akrabası tarafından yaptırılan Next Level’ın Ziraat Bankası’na verilmesi, İstanbul’da finans merkezi alınıp üç müteahhidin kurtarılması… Çektiği sıkıntı fırsat bilinerek banka aracılığıyla üniversitenin ele geçirilmek istenmesi doğru değil. Sorun varsa hukuk içinde  çözülmeli.”

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu’nunki güzel bir çağrı

“Ahmet Davutoğlu’nun çağrısı, güzel ve yerinde bir çağrıdır. Eğer Sayın Erdoğan buna ‘Evet’ derse, parlamento da bu amaçla hedefini gerçekleştirirse, Türkiye, ABD Temsilciler Meclisi’ne ‘Siz değil, biz araştırıyoruz’ diye meydan okumuş olur. Mal varlıklarının araştırılması amacıyla bir komisyon kurulmak istenmesi halinde buna CHP olarak bizim desteğimiz olur. Temiz siyaset, siyasetin kirlilikten arınması açısından buna ihtiyaç var.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz