Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu: Deprem vergisi diye toplanan 34 milyar dolar nereye gitti?

Kılıçdaroğlu: Deprem vergisi diye toplanan 34 milyar dolar nereye gitti?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde deprem vergileri, hedefinde AK Parti var. Yaklaşık 15 yıllık sürede 34 milyar dolar toplantığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, iktidara “Nerede bu paralar” diye sordu.

Deprem vergisi olarak 2004-2019 yılları arasında 65 milyar lira (34 milyar dolar) toplandığını belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Vatandaş haklı olarak ’17 yıldır iktidarsınız, deprem vergisi alıyorsunuz. Depremde can kayıplarını önlemek için ne yaptınız?’ diye soruyor. ‘Vay efendim nasıl sorar’ diyorlar. Şunu şunu yaptık desene. Ne diyorlar, ‘şimdi bu sorulur mu?’ Nereye gitti bu para, vatandaş bunu soruyor” dedi. Kılıçdaroğlu, önümüzdeki hafta ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’nı da anlatacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkın deprem vergisini ödediğini belirterek, hükümete bir kez daha gerekli tedbirleri alma çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, deprem vergilerinin nereye harcandığının da açıklanmasını istedi.

Partisinin TBMM toplantısında konuşan CHP liderinin gündeminde ağırlıklı olarak deprem vardı. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

İktidar her kuruşun hesabını millete vermeli

Daha güzel bir Türkiye inşa etmek için vergi veriyoruz. Hiçbir siyasetçi kendi cebinden para harcamaz, bizim paramızı harcar. Siyasi iktidar her kuruşun hesabını millete vermek zorundadır. Buna devlette şeffaflık diyoruz… Demokrasinin çıkış kaynağı hesap vermektir. Bu anlamda toplanan vergilerin nereye harcandığının hesabını vermesidir. Uluslararası Yolsuzluk Endeksi’nde 13 basamak (Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2019 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye 39 puanla 91’inci sırada yer alıyor.  Türkiye, endekste ülke tarihindeki en düşük sırayı almış oldu) geriledi Türkiye, Demek ki hesap verilmiyor, bilgi verilmiyor. Vergi vermezsem zorla alıyorsun. Bunun anlamı siyasi iktidarın topladığı vergiyi nasıl harcadığının hesabını vermediğidir. Vatandaş verdiği verginin nereye harcandığını bilmeli, öğrenmeli!

Kırılan fay hattı değil iktidarı ar damarı

2004 yılında diğer vergiler kalktı, özel iletişim vergisi kalıcı hale getirildi. AKP dedi ki ben bunu kalıcı hale getireceğim. 2004-2019 arası 65 milyar lira, dolara vurursak 34 milyar dolar. Bu para bizim ödediğimiz vergi. Sonra bu oranları da artırdılar. Vatandaş deprem vergisini ödedi, önlemi almak siyasi iktidara düşüyor. Ülkeyi bu iktidar yönetiyor. 34 milyar dolar nereye gitti? Vatandaş soruyor, ‘Niye soruyorsun?’ diyor. Vergiyi ödeyen o, soracak. Kırılan fay hattı değil, saray iktidarının ar damarıdır. Vatandaş haklı olarak soruyor, 17 yıldır iktidarsınız depremin yarattığı tahribatı önlemek için ne yaptınız? Elazığ’a ne yaptın, Malatya’ya ne yaptın?

Erdoğan toplanma alanının ne anlama geldiğini bilmiyor

Eski milletvekilimiz Ali Özcan, 2016 yılında Elazığ’ın deprem bölgesinde olduğunu belirterek, araştırma önergesi verdi. Ne oldu? Reddedildi! 2019 yılı ekim ayında da depremle ilgili yine bir araştırma önergesi verildi. Bu önergede AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Depremde ölenlerin bütün günahı onların boynunadır. Japonya nasıl yapıyorsa aynısını yap. Depreme dayanıklı evler, hastaneler, okullar yap. Erdoğan, İstanbul’da on binlerce toplanma alanının olduğunu söyledi. Vallahi de billahi de toplanma alanının ne anlama geldiğini bilmiyor. Peki AFAD ne diyor? 2854 tane toplanma alanımız var diyor…

Devlette liyakat bitti

Devlette liyakatı da bitirdiler. Her şeye bir kişi karar veriyor. Bir akıl var, her şeyin üstünde. Kadınların doğuracağı çocuktan, yaşam tarzına, etek boyuna kadar karışıyor. Kimsin sen? O insanların karnı doyuyor mu onu sorsana?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri