Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu: Erdoğan aday olmak için erken seçime gitmek zorunda

Kılıçdaroğlu: Erdoğan aday olmak için erken seçime gitmek zorunda

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına yeniden aday olup olamayacağıyla ilgili tartışmalar gündemdeki yerini korurken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. kez cumhurbaşkanlığına aday olup olamayacağı tartışmaları sürüyor. MHP lideri Bahçeli’nin, “3. dönem için gerekli yasal düzenlemeyi yaparız” çıkışının ardından gözler muhalefete çevrildi. Daha önceden bu soru kendisine sorulduğunda “Erdoğan’ın 3. dönem adaylığına karşı çıkmayız” diyen Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle açıklık getirdi: “Seçim zamanında yapılırsa Erdoğan aday olamaz. Meclis erken seçim kararı alırsa tekrar aday alabilir. Erdoğan sandıkta gönderilmelidir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin seçim sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Seçim tarihi yaklaştıkça üst üste açıklamalar geliyor. Bunlardan dün iki ismin yaptığı açıklama dikkat çekmişti. Söz konusu açıklamaları, MHP lideri Devlet Bahçeli ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop yapmıştı. Bahçeli, “Erdoğan’ın adaylığına engel yok. Seçilmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına çalışır, bunu da başarırız” demişti. Şentop ise, “Hukuki zeminle ilgili makale yayınlayacağım” açıklamasında bulunmuştu.

Bir açıklama da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Halk Tv’den Fikret Bila‘ya konuşan Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısı yaparak, ”Erken seçim olsun ve Erdoğan karşıma çıksın, O’nu sandıkta göndereyim. Siyasi olarak çağrım budur” dedi.

”ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ ERDOĞAN KARŞIMA ÇIKSIN”

Kılıçdaroğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

”Elbette Anayasanın hükmü açık. Eğer seçim normal zamanında yapılırsa Erdoğan üçüncü kez aday olamaz. Benim kastım Meclis’in erken seçim kararı alması halinde Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına bir engel olmadığıdır. Yoksa zamanında seçim yapılırsa aday olmasına Anayasa engeldir. Bunu bildiği için Devlet Bahçeli de Erdoğan’ın adaylığı için yasal düzenleme yapılması gerekiyorsa elimizden gelen gayreti gösteririz, dedi. O da zamanında bir seçimde üçüncü kez aday olamayacağını biliyor, onun için böyle konuşuyor. Ama biz erken seçim istiyoruz. Hem de hemen. Erken seçim olsun ve Erdoğan karşıma çıksın, O’nu sandıkta göndereyim. Siyasi olarak çağrım budur. Halkın zamanında seçimi bekleyecek hali kalmadı. Hemen erken seçim kararı alınmalı ve Erdoğan sandıkta gönderilmelidir. Benim talebim ve kastım budur.”

”ISPARTALILAR PERİŞAN EDİLDİ”

Isparta’da yoğun kar yağışı sonrasında meydana gelen elektrik kesintilerine de açıklamalarında yer veren Kılıçdaroğlu, ”Ispartalılar perişan edildi” vurgusu yaparak şunları söyledi:

“Isparta, Ispartalılar yalnız bırakıldı. Benim üzüldüğüm bu. Antalya belediyemiz yardım için hemen harekete geçti ama kabul etmediler. Bir felakette bile siyaset yapıyorlar. Ispartalılar perişan edildi. Bu ifade ettiğim yönetmeme halinin bir sonucudur. Yönetemiyorlar. Ama Ispartalılar yalnız değildir. Biz yanlarındayız.

Ahmet Akın başkanlığında CHP heyeti ve çok sayıda milletvekili Isparta’ya gitti. Soruları çözmek için gayret gösterdiler. Ispartalılar da merak etmesin. İktidarımızda hiç kimseyi ayırım yapmadan tüm vatandaşlarımıza hizmet götürülecek, sorunları çözülecek.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri