Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu Financial Times'a konuştu: Erdoğan kaybederse görevi barışçıl şekilde bırakmalı

Kılıçdaroğlu Financial Times’a konuştu: Erdoğan kaybederse görevi barışçıl şekilde bırakmalı

İngiltere merkezli ekonomi gazetesi Financial Times gazetesi, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Mersin’de düzenlediği mitingin ardından bir analiz yayınladı. Kılıçdaroğlu’nun görüşlerinin de yer aldığı yazıda CHP liderinin Türkiye’de muhalefet ittifakının mimarı olduğu belirtildi. Dünyaca ünlü iş gazetesine açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kaybederse barışçıl bir şekilde görevi bırakması gerektiğini belirterek “İstanbul belediye seçimleri deneme çalışmasıydı” dedi.

Financial Times, muhalefetin görüş farklılıklarına rağmen ittifak halinde olduğunun altını çizerek “Türkiye’nin muhalefet lideri Erdoğan’ın karşısında olacak alışılmadık ittifakın şekillenmesine yardım ediyor” başlıklı bir analiz yayımladı.

“ÜLKEDEKİ KAMU ÇALIŞANLARINI ‘DOĞRU OLANI YAPMAYA’ ÇAĞIRDI”

Analizde, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun geçmişte partiyi yönetim şekli ve muhalefetteki yeriyle eleştirildiği ancak son zamanlarda “cesaretin tadını keşfettiği” değerlendirildi. Kılıçdaroğlu’nun cuma günü enflasyon verilerinin manipüle edildiğine ilişkin soru işaretleri üzerine TÜİK’e yaptığı ziyaretin hatırlatıldığı analizde “Ülkedeki kamu çalışanlarını ‘doğru olanı yapmaya’ çağırdı” denildi.

“Yönetme kapasitesini kaybeden bir hükümet var” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu “Toplumun büyük bir kesimi bu insanların çıkış yolunda olduğu fikrine sahip” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Çok büyük bir işsizlik var, hayat pahalı, insanlar ay sonunu getiremiyor. İnsanlar çıkış yolu arıyor. Doğal olarak, bu yol da siyaset üzerinden” diye devam etti.

“İSTANBUL DENEME ÇALIŞMASIYDI”

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin tekrarlandığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, seçimin tekrarlanmasının toplumdan tepkiyle karşılandığını, muhalefetin İstanbul’da ikinci seçimi farkla kazandığını belirtti. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kaybederse barışçıl bir şekilde görevi bırakması gerekeceğini söyledi ve ekledi: “İstanbul deneme çalışmasıydı. Gücü bırakmak istemeyecek ama onu çıkaracağız”

Erdoğan’ın destekleyenlerin muhalefet dair endişe duymaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ülkeyi kötülük, öfke ve intikamla yönetmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığına aday olup olmamakla ilgili ise Kılıçdaroğlu bir açıklama yapmazken, “Şu an mutfakta bir yangın var. Herkes çaresizce kaçmaya çalışıyor” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri